Státní znak Spojeného království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Státní znak Spojeného království (v anglickém originále The Royal Coat of Arms of the United Kingdom) je oficiální znak britského monarchy - v současné době královny Alžběty II., která je zároveň nejvyšším představitelem země. Znak, s různými obměnami, je používán i britskou vládou, členy královské rodiny... . Tento znak vychází z historické tradice a navazuje na znaky používané již ve středověku anglickými králi a to ještě v dobách, kdy nebyly Anglie, Skotsko a Irsko sjednoceny v jeden státní útvar.

Popis státního znaku[editovat | editovat zdroj]

Státní znak je čtvrcený štít - v I. a IV. poli je obsažen znak Anglie - 3 zlatí, kráčející lvi (přesněji leopardi) na červeném poli, v II. poli je znak Skotska - červený lev ve skoku na zlatém a červeně orámovaném poli a na III. poli je znak Irska - ve znaku však reprezentuje pouze Severní Irsko - zlatá harfa na modrém poli. Znak Walesu není zastoupen, protože se z hlediska práva jedná pouze o knížectví v rámci Anglie a nikoli o samostatné království. Celý znak drží z (heraldicky) pravé strany zlatý lev hledící k pozorovateli a zlevé strany bájný jednorožec. Oba štítonoši jsou posazeni na heraldickou stuhu s nápisem ve francouzštině, který zní Dieu et mon Droit - Bůh a mé právo.

Historie a vývoj státního znaku[editovat | editovat zdroj]

Anglická heraldika patří mezi nejstarší a nejpropracovanější v Evropě, potažmo na světě a mnoho heraldik jí bylo ovlivněno. Základ anglické heraldiky však pochází z heraldiky francouzské a to díky ovládnutí Anglie Normany, vedených Vilémem Dobyvatelem po roce 1066. První doložený znak, který tvoří základ současného znaku je erb krále Jindřicha II. z roku 1154, který byl tvořen zlatým, jednoocasým lvem ve skoku na červeném poli. Současný znak se třemi lvy (leopardy) pochází až z doby Richarda I. Lví srdce. Čtvrcení znaku se poprvé objevuje u krále Eduarda III. a to se zlatými liliemi na modrém poli jako symbol dědičného nároku na francouzský trůn. Současná podoba má základ v roce 1603, kdy se králem stal Jakub I. Stuart a tím bylo sjednoceno území Anglie, Skotska a Irska. Dalším významným krokem bylo ustanovení sjednoceného království v roce 1801 a poslední změna znaku proběhla v roce 1837, kdy byla schválena současná verze.