Squatting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní symbol squaterů

Squatting je většinou neoprávněné obsazování prázdných domů a jejich obydlování a využívání pro kulturní a společenské aktivity, často spojené s politickým protestem.[1] Squat je nemovitost, používaná buď bez právního titulu, nebo na základě předpokladu, že nemovitost byla nevýslovným úkonem vlastníka spočívajícím v jejím neužívání a zanedbávání opuštěna a stala se tak věcí ničí. Tento předpoklad však nemá oporu v českém právním řádu.

V Česku takovéto jednání může být posuzováno jako trestný čin (přečin) podle § 208 trestního zákoníku (neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru).

Squatting není jen samotné obsazení nemovitosti, squaty se často stávají kulturními a sociálními centry. Příkladem může být dánský Ungdomshuset fungující 25 let, který byl v roce 2007 rozehnán policií a následně celý objekt zdemolován.

Squattují se většinou domy, které jsou dlouhodobě neobydlené a chátrají. Leckdy je tak jejich obsazením zabráněno dalším škodám, někdy dojde i k částečné opravě domu a k jeho využití pro pořádání výstav, koncertů atp., obvykle undergroundového charakteru. Squatterství je nejrozšířenější ve velkoměstech.

V Praze bylo počátkem 90. let založeno několik squattů. Byl mezi nimi např. dům v ulici Pplk. Sochora na Letné, dům U Zlaté lodi v Náprstkově ulici na Starém Městě, nebo kolonie Buďánka na Praze 5.

Ve slangu může být za squat považována i pouze dočasná nemovitost (např. tee-pee, stan) či byt obsazený skupinou podobně smýšlejících lidí.[2] V takovém squatu vznikají a prohlubují se kulturní, sociální vztahy a přátelství. Je prostorem pro hlubší rozmluvy a tvorbu programu odděleně od ostatních účastníků tábora[zdroj?].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MELTZER, Albert. Anarchismus : argumenty pro a proti. Praha : Anarchistický nakladatelský kolektiv, 2002. ISBN 80-239-2185-1. Kapitola Vysvětlivky, s. 36. (česky) 
  2. KAŠPÁREK, Michal. Brněnský TechSquat je klášter pro podnikavé geeky. Lupa.cz [online]. 2012-09-26 [cit. 2012-09-26]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RŮŽIČKA, Vlastimil. Squaty a jejich revoluční tendence. Praha : Triton, 2007. 207 s. ISBN 978-80-7254-859-0. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]