Sousse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sousse
Světové dědictví UNESCO
Sousse Grosse Moschee.JPG
Smluvní stát Tunisko Tunisko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv, v
Odkaz 498 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1988 (12. zasedání)

Sousse je město v Tunisku, asi 140 km jižně od Tunisu. Podle odhadů z roku 2003 zde žije zhruba 220 000 obyvatel a jedná se tak o třetí nejlidnatější město v zemi. Sousse je ročně navštěvován velkým množstvím turistů, kteří přijíždějí především za zdejšími krásnými plážemi a kulturními památkami ve starém městě, které je od roku 1988 zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Sousse je domovem fotbalového klubu Étoile Sportive du Sahel jednoho z neúspěšnějších fotbalových klubů na kontinentu.

Ribát v Sousse
Kasba a medina v Sousse

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po celém arabsko-islámském pobřeží od Alexandrie až po Ceutu můžeme najít roztroušené pevnosti. Jedna z těch nejstarších se nazývá Ribat, stojí na základech až z 8.století. Mezi další historickou památku se řadí staré město Médina, známe svými starými základy. Zajímavostí je také pevnost Kasbah se známou věží Khalef Al Fata s neuvěřitelným pohledem na moře.

Kvalita ubytování[editovat | editovat zdroj]

Většina hotelů, které jsou v Sousse k dispozici jsou tříhvězdičkové, ale výjimkou není ani několik čtyřhvězdičkových nebo pětihvězdičkových. Obecně platí, že v porovnání s hotely v západní Evropě je vhodné raději jednu hvězdu vždy ubrat, abychom si kvalitu hotelu mohli představit. Neplatí to samozřejmě u všech, ale většina tříhvězdičkových hotelů, které v Sousse najdeme se rozhodně nedá kvalitou ani službami srovnávat s hotely v Evropě. Většinou se jedná hlavně o nedostatečný úklid či staré vybavení a prostory, kvůli čemuž jsou hotely hůře posuzovány.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Oblast Sousse je typická svými horkými léty. Na místní podnebí má vliv blízkost Sahary, ze které sem v letních měsících neustále proudí horký vzduch. Typický letní den je tedy azurově jasný s teplotami přesahujícími 35 °C. Průměrné teploty, tedy teploty získané zprůměrováním naměřených hodnot ve 24 hodinách jsou v letních měsících následující: květen (25 °C), červen (29 °C), červenec (31 °C), srpen (31 °C), září(30 °C), říjen (26 °C).

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Zdroje informací[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sousse ve Wikimedia Commons