Sophie Germainová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sophie Germainová

Sophie Germainová (1. duben 1776 Paříž, Francie27. červen 1831 Paříž Francie) byla francouzská matematička, fyzička a filozofka.

I přes potíže vyplývající z jejího pohlaví se jí dostalo matematického vzdělání z knih jejího otce a z korespondence s matematiky jako Joseph Louis Lagrange, Adrien-Marie Legendre a Carl Friedrich Gauss. Později, i když se matematikou nikdy neživila, položila základy teorii pružnosti. Významná je také její práce okolo Velké Fermatovy věty.

Zabývala se nejen matematikou ale také filozofií, psychologií a sociologií. Její filozofii uznával vysoce postavený zakladatel pozitivizmu Auguste Comte.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jméno Sophie Germainové není mezi 72 jmény významných ośobností na Eiffelově věži, ačkoliv bez základů teorie pružnosti, které položila, by nebylo postavení takto konstruované věže vůbec možné.[1] Životopisec Sophie Germainové John Augustine Zahm (píšící pod pseudonymem H. J. Mozans) v roce 1913 vyslovil domněnku, že byla ze seznamu vyloučena jen proto, že byla žena.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. William P. Berlinghoff, Fernando Quadros Gouvêa. Math Through the Ages: A Gentle History for Teachers and Others. MAA, 2004, p. 52. ISBN 0-88385-736-7.
  2. Lynn M. Osen. Women in Mathematics. MIT Press, 1975, p. 92-93. ISBN 0-262-65009-6.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sophie Germainová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]