Softbox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Softbox Rotalux společnosti Elinchrom s hloubkou 70 cm
Modelka nasvícená hlavním softboxem 100x100 cm a vedlejším zezadu 70x70 cm

Hlavní články: Světlo ve fotografii a studiové osvětlení.

Softbox nebo soft box (anglicky soft = měkký) je typ fotografického zábleskového zařízení a je součástí studiového osvětlení.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Všechny různé typy softboxů vytváří rozptýlené měkké světlo tak, že světlo ze zdroje prochází přes rozptylující materiál, nebo se odráží od odrazné plochy. Nejznámější forma je takzvaný deštník, kde je žárovka namířena doprostřed metalizovaného deštníku a vytváří tak měkké nepřímé světlo.

Softbox doslova je to, co žárovku nebo výbojku obklopuje – odrazné boční a zadní stěny a rozptylující materiál vpředu (rozptylovací stínítko, difuzér). Boční a zadní strany softboxu jsou opatřeny lesklým hliníkovým povrchem tkaniny nebo hliníkovou fólií. V některých modelech je difuzér odnímatelný, aby se zábleskové zařízení mohlo použít jako světlomet nebo s deštníkem jako reflektor (odrazové světlo).

Soft box je možné použít buď s bleskem nebo s nepřetržitým světelným zdrojem, jako jsou zářivky nebo žárovkami (horkými - hot lights), jako jsou například křemíkové halogenové žárovky nebo wolframové žárovky. Pokud softbox používá „horké“ zdroje světla, musí uživatel zabezpečit okolí před vznikem požáru.

Studiové softboxy existují buď v klasické nebo skládací variantě. Některé softboxy mají po obvodě suchý zip pro uchycení voštiny. Fotografické deštníky používají fotografové jako difúzní zařízení při umělém osvětlení pro dosažení jemných světel a stínů, nejčastěji při pořizování portrétů. Některé deštníky lze použít jako shoot-through, což znamená, že rozptýlené světlo prochází deštníkem (difuzní deštníky) a nebo se může odrážet od vnitřku deštníku. Fotografické deštníky, stejně jako všechny deštníky, mají tendenci „chytat vítr“, takže každý deštník na stojanu musí být dobře zajištěn, zejména při použití venku, jinak jej může i menší vánek povalit, případně zničit deštník a nebo jiné zařízení na stojanu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]