Soběslav Fiker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
RNDr. Soběslav Fiker, CSc.
Narození7. srpna 1927
Soběslav
Úmrtí2012
Praha
Alma materUniverzita Karlova
PracovištěStátní zdravotní ústav
Oborkosmetologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soběslav Fiker (7. srpna 1927 Soběslav2012 Praha) byl český kosmetolog, zabývající se výzkumem a ochranou pokožky, zejména studiem regenerace poškozené pokožky v důsledku vlivů vnějšího prostředí. Kromě toho se věnoval hodnocení kosmetických výrobků.

Život a působení

Dr. Soběslav Fiker se narodil v České republice. Kariéra vynikajícího vědce začala před více než 60 lety, když v roce 1952 ukončil své studie na Karlově univerzitě v Praze. Svůj život zasvětil výzkumu a ochraně pokožky. Své první práce věnoval hlavně škodlivým vlivům vnějšího prostředí na pokožku, které psal pro Státní zdravotní ústav v Praze a Státní referenční laboratoř.

Cílem jeho dlouhodobé práce bylo studium regenerace poškozené pokožky v důsledku vlivů vnějšího prostředí a takto došel i k objevu omlazujícího účinku kmenových buněk. V roce 1972 pokračoval ve své výzkumné práci v laboratořích kožního oddělení v Zürichu, odkud se přesunul dále do Francie. Pracoval tu na výzkumných divizích světových kosmetických firem jako L´Oreal, ROC a Dior.

Výsledkem jeho více než desetileté výzkumné práce je vývoj speciální kombinace účinných látek, které představují revoluční krok v kosmetickém průmyslu. Ve svém výzkumu jedinečně zkombinoval kmenové buňky rostlinného původu s revitalizačním aktivátorem lidských kmenových buněk.

Na toto téma byly zveřejněny četné studie a právě proto odborníky výzkumu už dávno zaměstnávaly omlazující účinky kmenových buněk. Důkazem tohoto zájmu je i Nobelova cena získaná právě pro tento objev.

Dr. Fiker se domníval, že když se regenerační účinek tkání v kmenových buňkách úspěšně využívá v léčbě, mohl by se jejich účinek využívat i při obnově tkání v pokožce. Na základě těchto poznatků, vyvinul jedinečné kosmetické přípravky.

Praxe
  • Ústav pracovního lékařství (pozdější "Ústav hygieny práce")
  • Státní zdravotní ústav v Praze
  • Švýcarsko, Kožní klinika Zürich, prof. Burckhardt
  • Francie, prof. Thiers, Dr. Guillot
  • Francie, výzkumné laboratoře světových kosmetických firem L'Oréal, Dior, ROC, ElidaGibs.
  • Dr. Fiker pověřen vedením skupiny zástupců Polska, Bulharska a Československa, která vymezila oblast kosmetických výrobků v rámci předmětů běžného užívání a navrhla zásady a kritéria hodnocení. Návrh byl v Polsku a Bulharsku realizován do roku 1989, v České republice v roce 1998. Ostatní země střední a východní Evropy se účastnily jako pozorovatelé.
  • Pracoval v komisi pro fytofarmaka a homeopatika při komisi pro nová léčiva Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
  • Vytvořil skupinu odborníků pro hodnocení a posuzování kosmetických výrobků. Na základě těchto zkušeností vytvořil Národní referenční laboratoř pro kosmetické prostředky.
  • Založil (spolu s Dr. Fuchsem - Hygiena práce, Státní zdravotní ústav Praha) a vedl skupinu odborníku připravujících podklady pro rozhodnutí hlavního hygienika v oblasti předmětů běžného užívání a hraničních oblastech.
  • Pověřen jednáním se zástupci COLlPA (Evropská federace kosmetického průmyslu) s cílem vytvořit český předpis na kosmetické prostředky (realizace 1998).
Věda a výzkum
  • Metabolismus benzenu, intoxikace oxidem uhelnatým (do 1953).
  • "Vliv pracovního prostředí na pokožku pracujících - prevence kožních chorob z povolání". Výsledky: navrženy kožní čisticí a reparační prostředky podle pracovního prostředí.
  • „Vliv textilních materiálů na fyziologické parametry pokožky". Výsledky: navržena metodika pro hodnocení pohody při vývoji nových textilních materiálů. Uplatněno při výběru textilních materiálů pro ochranné pracovní obleky, sportovní oblečení a oblečení pro kojence.
  • "Dermatologické vlastnosti tenzidů a detergentu".Výsledky: navržena jednotná metoda posuzování pro státy střední a východní Evropy.
  • "Faktory vnějšího prostředí uplatňující vliv na organismus prostřednictvím kůže" - tenzidy, formaldehyd, textilní materiály, konzervanty, vlasová barviva. Na základě výsledku byl pověřen vypracováním návrhu kritérií a metod hodnocení předmětu běžného užívání v rámci států střední a východní Evropy.

Ocenění a členství v odborných organizacích

  • diplom vědecké rady Státního zdravotního ústavu za významný podíl na vědeckém pokroku v preventivní medicíně a zlepšování zdraví
  • člen sekce dermatologické alergologie a profesionálních dermatóz Československé dermatologické společnosti J. E. Purkyně
  • člen výboru (do r. 2002 předseda) Společnosti kosmetických chemiků, nyní Kosmetologické společnosti České republiky (od roku 1960 až do své smrti)

Externí odkazy