Slovenský čuvač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slovenský čuvač
Cuvac 2.jpg

Slovenský čuvač

Základní informace
země původu Slovensko Slovensko
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 36 - 44 kg
feny: 31 - 37 kg
výška † psi: 67 - 70 cm
feny: 59 - 65 cm
barva Bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI Skupina I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Slovenský čuvač je slovenské plemeno psa.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tělo slovenského čuvače je mírně delší než vyšší. Silný a rovný hřbet se směrem k bedrům poněkud svažuje. Silná čtvercová záď mírně ubíhá dolů. Nízko nasazený rovný ocas je nošen svěšený. Dosahuje k hlezenním kloubům. Hruď sahá až k loketnímu kloubu a její šířka se rovná zhruba čtvrtině kohoutkové výšky. Žebra jsou dobře zaoblená a probíhají daleko dozadu. Břicho a slabiny jsou mírně vtaženy. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. Slovenský čuvač má rovné končetiny umístěné kolmo k trupu a dobře zaúhlené. Přední tlapky jsou kompaktní, okrouhlé, dobře uzavřené, zadní tlapky jsou o trochu delší. Suchý krk je stejně dlouhý jako hlava.

Široká a podlouhlá lebka je mírně klenutá, temeno hlavy je však ploché. Při pohledu z boku jsou přímka temena a přímka hřbetu nosu rovnoběžné. Stop je dobře patrný. Nadočnicové oblouky jsou vyznačeny, čelní rýha je mělká. široká a těžká tlama se mírně zužuje ke špičce nosu a je o málo kratší než lebka. Pysky těsně přiléhají. Uši jsou nasazeny vysoko. Jsou sklopené a těsně přiléhají k hlavě. Špičky uší jsou zaoblené. Oči oválného tvaru s dobře přiléhajícími víčky jsou v hlavě umístěny rovně. Čuvač má nůžkový skus.

Srst je hustá a bohatá, na zádech nesmí tvořit pěšinku. Krycí srst, tvořena chlupy dlouhými 5–15 cm, zcela zakrývá kratší, hustou a jemnou podsadu. Psi mají kolem krku límec. Má čistě bílou srst. Nažloutlý odstín u nasazení uší je přípustný, ne však žádoucí. Oči jsou hnědé. Nosní houba, okraje pysků a očí, stejně jako polštářky tlapek jsou černé.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Tito psi mají vyrovnanou povahu. Hned tak se nenechají vyvést z míry, zpravidla jsou velmi sebevědomí.[zdroj?] I když venku dokáží být značně aktivní, doma jsou klidní. Chrání a střeží své teritorium, ale také „své“ lidi a dům. Vynikají věrností svému pánovi a jeho rodině, zároveň jsou však samostatní. I když společnost lidí velmi oceňují, jsou schopni se značnou část dne zabavit sami. Jejich hustá srst je chrání proti nepříznivým vlivům počasí.

Společenská charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Plemeno zpravidla velmi dobře vychází s dětmi. Soužití s kočkami a drobným domácím zvířectvem nebývá problémem. Vůči lidem, které nezná, je ve střehu, po seznámení je však akceptuje. Psi se mohou chovat vůči jiným psům poněkud dominantně.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst je celkem příjemná na údržbu.[zdroj?] Žijí-li psi v domě, ztrácejí sice chlupy, ale chlupy se téměř nezapichují. Jednou týdně je nutné srst důkladně vykartáčovat. V době línání ztratí psi velmi mnoho chlupů. V tu dobu se srst musí kartáčovat denně.

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač je velmi přizpůsobivý. Nejlépe je mu venku, kde hlídá dům a dvůr. Je nutné se mu dostatečně věnovat, aby se nestal příliš samostatným. Věnuje-li se hodně času a pozornosti jeho výchově, podaří se vychovat psa, který rád poslouchá a rád plní povely. Musí však poznat, že jsou užitečné. Výchova má probíhat harmonicky a důsledně.[zdroj?]

Na psa své velikosti je slovenský čuvač značně pohyblivý. Má-li k dispozici velký pozemek, pak si pes z velké části obstará pohyb sám. Pokud ne, vyžaduje delší procházky. S dobře vychovaným slovenským čuvačem lze chodit na procházky i bez vodítka. Toto plemeno nenadchnou hry s míčkem ani podobné aktivity.[zdroj?]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.slovensky-cuvac.cz/historie
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:OTRS a Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Slovenský čuvač|http://www.slovensky-cuvac.cz/historie}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Slovenský čuvač|http://www.slovensky-cuvac.cz/historie}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Slovenský čuvač]] z [http://www.slovensky-cuvac.cz/historie] --~~~~

Využití[editovat | editovat zdroj]

Slovenský čuvač se v zemi svého původu využívá především jako ovčácký pes. Mimo Slovensko se chová jen málo. Stále více se uplatňuje jako hlídací a společenský pes. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Slovenský čuvač ve Wikimedia Commons