Slepé střevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slepé střevo
Slepé střevo (v obrázku popsané jako „cecum“)
Slepé střevo (v obrázku popsané jako „cecum“)
Perokresba slepého střeva a apendixu člověka
Perokresba slepého střeva a apendixu člověka
Latinsky intestinum caecum
Gray's subject #249 1177
Embryologický prekurzor Střední střevo
MeSH Cecum

Slepé střevo (lat. intestinum caecum) je slepý výběžek a část tlustého střeva, která spojuje poslední oddíl tenkého střeva ileum se vzestupným tračníkem (colon ascendens).

Člověk[editovat | editovat zdroj]

U člověka je vzniklý tím, že tenké střevo ústí do tlustého ne přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním. V běžném hovoru dochází k záměně slepého střeva s apendixem, což je červovitý výběžek slepého střeva. Často zmiňovaný zápal slepého střeva je ve skutečnosti zápalem apendixu a pouze apendix je pak při nevyhnutelné operaci odstraněn.

Býložravci[editovat | editovat zdroj]

Mnoho notorických býložravců má větší množství slepých střev, které mají velký význam pro jejich trávení. Ve slepých střevech býložravců se vyskytují různé bakterie, které jim pomáhají trávit celulosu.

Zánět slepého střeva[editovat | editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://slepestrevo.cz/
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Wikipedie:OTRS nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Slepé střevo|http://slepestrevo.cz/}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Slepé střevo|http://slepestrevo.cz/}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Slepé střevo]] z [http://slepestrevo.cz/] --~~~~

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]