Skřivánek (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skřivánek s.r.o.
Základní údaje
Právní formaSpolečnost s ručením omezeným
Datum založeníVyškov, Česko, 1994[1]
ZakladatelPavel Skřivánek
SídloPraha[1], Česko Česko
Adresa sídlaNa dolinách 153/22, Praha, 147 00, Česko
Klíčoví lidéAndrea Vojáčková, obchodní ředitelka
Michal Küfhaber, ředitel mezinárodní produkce
Charakteristika firmy
Rozsah působenípřeklady, tlumočení, jazyková výuka
Produktyodborné překlady více než 50 jazyků

překlady se soudním ověřením
jazykové korektury, editace textů
překlady webových stránek
DTP služby (Desktop Publishing)
lokalizace
tlumočení (konferenční, konsekutivní, simultánní, soudní, včetně zajištění tlumočnické techniky)
jazyková výuka (pro veřejnost, firemní, individuální)
specializované jazykové kurzy a semináře (podle oborů, např. marketing, HR, účetnictví)
intenzivní pobytové jazykové kurzy (v ČR i v zahraničí)
e-Solutions (e-Learning, e-Tutoring, e-Coaching, Skype výuka, Tea-learning)
jazykové audity

jazykové zkoušky (akreditované zkušební centrum mezinárodních standardizovaných zkoušek PTE a ETS Global, certifikovaný poskytovatel přípravných kurzů Cambridge ESOL)
Obrat541 milionů Kč (2017)[2]
Zaměstnancivíce než 150 v České republice (2014)
Identifikátory
Oficiální webwww.skrivanek.cz
IČO60715235
LEI3157009HEI5RQUI06Q27
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skřivánek s.r.o.[1] je poskytovatel jazykových služeb v oblasti překladů a tlumočení včetně lokalizace, DTP služeb, a jazykové výuky v Česku. Z hlediska tržeb, počtu zaměstnanců i rozmístění poboček se řadí k největším jazykovým agenturám v Česku.[zdroj?] V České republice má své pobočky v 17 městech, pobočky má dále v 15 zemích po celém světě.[3] Skřivánek zaměstnává více než 300 interních a 8000 externích spolupracovníků. Sídlo společnosti se nachází v Praze.

Historie

Až do roku 1989 poskytovaly překlady, tlumočení a jazykovou výuku především státní agentury, např. Jazyková škola Brno, dříve Státní jazyková škola, nebo Pražská informační služba (PIS) a Mezinárodní organizace novinářů (MON). Po Sametové revoluci rozpoznal Pavel Skřivánek nově vzniklé příležitosti na východoevropském trhu a založil v roce 1994 Překladatelský servis skřivánek, s.r.o. [4]. V roce 1999 vznikla pod značkou Skřivánek síť jazykových škol[5].

Za dobu své existence získal Skřivánek zkušenosti v oblasti jazykového vzdělávání dětí školního i předškolního věku. Zařazení projektu předškolního vzdělávání se zaměřením na podporu jazykové výuky bylo v roce 2009 logickým krokem dalšího rozšíření portfolia služeb a bylo podnětem ke vzniku jazykové školky Skřivánek Smarties. V roce 2013 však mateřskou školu odkoupila jiná společnost.

Dle žebříčku jazykových agentur Common Sense Advisory v letech 2007 až 2014[zdroj?] se Skřivánek opakovaně řadí mezi největší jazykové agentury světa. V počtu poboček je největším poskytovatelem jazykových služeb ve východní Evropě, z hlediska výše celkových příjmů a počtu zaměstnanců je druhý. Na základě zprávy, kterou uveřejnila nezávislá výzkumná a konzultantská organizace Common Sense Advisory (CSA) v roce 2013, se Skřivánek z hlediska obchodních výsledků za rok 2012 a celkového podílu na trhu umístil na 35. místě předních jazykových agentur z celého světa[6].[zdroj?]

Společnost Skřivánek jako jedna z prvních ve svém oboru v České republice zavedla v roce 2002 systém řízení kvality dle normy EN ISO 9001. V roce 2011 Skřivánek úspěšně implementoval EN ISO 14001 (systém environmentálního managementu) a v následujícím roce získal certifikaci systému řízení bezpečnosti informací dle normy ČSN ISO/IEC 27001. Skřivánek je také držitelem oborové certifikace specifické pro překladatelský průmysl EN 15038, která stanovuje požadavky na proces zpracování překladu a všechna další související hlediska, včetně prokazování kvality a sledovatelnosti. Skřivánek patří mezi registrované dodavatele překladů pro Evropskou unii[7].

Skřivánek poskytuje písemné odborné překlady, tlumočení a jazykovou výuku. Využívá nejnovější technologie z oblasti CAT nástrojů, lokalizuje a testuje software a webové stránky, provádí DTP práce ve všech cizích jazycích a jejich kombinacích. Nabídka v oblasti jazykového vzdělávání zahrnuje kurzy pro dospělé i děti, individuální i skupinovou výuku pro firmy a širokou veřejnost, jazykové audity, jazykové zkoušky, e-Solutions.

Skřivánek je spoluzakladatelem Asociace českých překladatelských agentur ACTA (v roce 2005) a TAUS Data association – mezinárodní komunity podporující rozvoj technologií v překladovém procesu (v roce 2008)[8].

Struktura společnosti a pobočky

Česká mateřská společnost je společností s ručením omezením (s.r.o.) s dceřinými podniky v následujících zemích:

Zakladatel společnosti Pavel Skřivánek

Pavel Skřivánek se narodil v roce 1968 ve Vyškově. Studoval v Praze na Vysoké škole ekonomické obor mezinárodní ekonomické vztahy. Během studia absolvoval studijní pobyty na Wirtschaftsuniversität ve Vídni a HfO v Berlíně. V roce 1992 studium ukončil s titulem inženýr ekonomie. V roce 1994 založil společnost Skřivánek pod názvem „Překladatelský servis skřivánek, s.r.o“ se sídlem ve Vyškově. Pod jeho vedením společnost expandovala na českém trhu. V druhé polovině devadesátých let se mu podařilo úspěšně proniknout do zahraničí.

Reference

  1. a b c Úplný výpis z obchodního rejstříku Skřivánek s.r.o., C 232789 vedená u Městského soudu v Praze [online]. Rev. 2015-03-02 [cit. 2015-03-02]. Dostupné online. 
  2. https://archiv.ihned.cz/c1-66080510-skrivanek-prekrocil-v-trzbach-pul-miliardy-naklady-setri-i-odborne-prekladatelske-programy
  3. https://www.skrivanek.cz/cz/historie-spolecnosti
  4. viz Prodal jsem byt, abych měl na reklamu, vzpomíná majitel překladatelské firmy [1]. Interview. 07. 03. 2009.
  5. viz Zájem o jazykové vzdělávání roste [2]. Interview. 01. 09. 2011.
  6. viz personalista.com: [3]. Skřivánek among the 35 largest language agencies in the world. 2013.
  7. viz lidovky.cz: [4]. Češi vyhráli tendr EU za miliony eur, budou překládat dokumenty Polákům. 31. 5. 2013.
  8. viz Skřivánek startuje novou generaci překladů po boku nadnárodních firem [5]. 16. 07. 2008.

Externí odkazy