Skauting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lilie jako symbol skautského hnutí

Skauting (z angl. scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel[1]) je celosvětové hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova dětí a mladých lidí. Jeho členové se nazývají skauti.

Poslání a cíle

Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností. Cílem je připravenost jedince plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Mezinárodní skauting

Robert Baden-Powell

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek zakladatele Roberta Baden-Powella,[2] významného britského generála, hrdiny druhé búrské války. Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi (např. Ernest Thompson Seton ve Spojených státech).

Dnes skauting existuje prakticky ve všech státech světa (216 států), je pouze několik výjimek – vesměs totalitních států (Andorra, Čína, Kuba, Severní Korea, Laos). Celkem má 50 milionů členů.

Hnutí se skládá z několika zastřešujících organizací, pravidlem je, že z každé země smí být pouze jedna organizace členskou zemí. Tam, kde existuje více skautských organizací, musí vytvořit společnou koordinační skupinu:

  • Skauting – WOSM (World Organization of the Scout Movement) sdružuje přes 40 milionů členů ze 165 států a teritorií
  • Dívčí skauting – WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) sdružuje asi 10 milionů členů ze 145 států světa
  • Skauting pro dospělé – ISGF (The International Scout and Guide Fellowship) sdružuje dospělé skauty ze 40 států světa

Kromě těchto hlavních a úzce spolupracujících organizací existují nezávislé mezinárodní organizace, sdružující skautská hnutí stojící mimo hlavní proud. Tyto organizace se hlásí k původnímu skautingu a jeho hodnotám, a jsou reprezentovány výhradně dobrovolníky:

  • Světová federace nezávislých skautů - World Federation of Independent Scouts - WFIS - v r. 2014 měla bezmála 200 000 členů ve 41 zemích světa
  • Samostatná mezinárodní asociace Skautů Evropy UIGSE – FSE, L'Union Internationale des Guides et Scouts d'Europe – Fédération du Scoutisme Européen
  • Mezinárodní den skautů je na sv. Jiří

Skautské symboly

Skautský pozdrav

Skauti se po celém světě zdraví zdviženou pravou rukou k rameni. Ruka je obrácená dlaní vpřed u skautů a skautek (mládež většinou od 12 do 15 let) se vztyčenými třemi prsty, u světlušek a vlčat (děti od 6 do 11 let) se vztyčují jen prsty dva. U starších skautů tři prsty představují tři body skautského slibu a přitom palec překrývá malíček, což symbolizuje ochranu slabších silnějšími. Spojením palce a malíčku vzniká kruh, který znamená přátelství skautů a skautek celého světa.

Při setkání se skauti také zdraví podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem. Existují tři verze, jak tento pozdrav vznikl. První, protože levá ruka je blíž k srdci a zaklesnutí malíčku je důkazem propojení a přátelství. Druhá, protože si rytíři po soubojích podávali levou ruku, aby si mohli levou ruku podat, tak na znamení důvěry sundali štít. Třetí, nejvíce pravděpodobná, protože se tak mezi sebou zdravili afričtí bojovníci, podáním levé ruky dávali spolubojovníkům najevo, že jim plně důvěřují a že jsou členy stejné družiny.

Pozdrav skautů slovně je pouhé NAZDAR

Kontroverze

Související informace naleznete také v článku Kontroverze a konflikty skautingu.

Náboženský základ

Jednou ze základních obecných složek skautského slibu je služba Bohu, začlenit slib služby Bohu jako povinnou součást slibu vyžaduje po všech svých členských organizacích WOSM[3] a v zásadě je tento požadavek i dodržován, až na určité výjimky v silně sekularizovaných státech (Francie, Dánsko). V České republice byl tento požadavek vyřešen na 5. sněmu v roce 1992 originálním způsobem, který byl WOSM i WAGGGS akceptován: Transcendentní skutečnost, vůči níž nesou skauti odpovědnost, je (ve shodě s českou dějinnou tradicí i v návaznosti na heslo Václava Havla[zdroj?]) pojmenována nejvyšší Pravda a Láska.

Diskriminace LGBT osob

V některých skautských organizacích jsou právně či jinak diskriminovány LGBT osoby. Organizace "Chlapečtí skauti Ameriky" (Boy Scouts of America, BSA) aktivně nezkoumá sexuální orientaci svých členů, zaměstnanců a dobrovolníků, ale v případě, že dojde ke zjištění, že je člen nebo zájemce o členství aktivním homosexuálem, pak je dotyčnému členství zrušeno, případně odmítnuto.[4] Dále BSA například propouštěla svoje zaměstnance v případě zjištění jejich homosexuální orientace (v roce 2005 byl jeden z vysoce postavených zaměstnanců propuštěn poté, co organizace obdržela kopie účtů dotyčného za dovolenou v gay-turistickém resortu.[5]). Podobně BSA nedovoluje ani dobrovolnou bezplatnou výpomoc LGBT osob (v roce 2009 byla kupříkladu na základě homosexuality zakázána dobrovolnická činnost matce jednoho skauta z Vermontu a její registrované partnerce, právě po zjištění existence jejich registrovaného partnerství.[6]).

Český skauting

Související informace naleznete také v článku Český skauting.

Do Česka skauting přinesl Antonín Benjamín Svojsík. Junák – český skaut, z. s., je největší českou skautskou organizací (členem WOSM, WAGGGS a ISGF), s počtem členů překračujícím 60 tisíc.[7] Je zakládající a jedinou českou členskou organizací WOSM a WAGGGS.

Chronologický předhled českého skautingu

  • 1911 A. B. Svojsík se v Anglii seznamuje se skautingem.
  • 1912 A. B. Svojsík vydal knihu Základy junáctví a uspořádal první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice.
  • 1914 Založen spolek Junák – český skaut.
  • 1915 Založen dívčí skauting.
  • 1938 Zemřel A. B. Svojsík.
  • 1939 Sjednoceny skautské organizace ve svazu Junák.[2]
  • 1940 Junák rozpuštěn nacisty.
  • 1945 Junák obnoven.
  • 1948-1950 Likvidace Junáka komunisty.
  • 1968 Junák obnoven.
  • 1970 Junák opět rozpuštěn komunisty.
  • 1989 Junák potřetí obnoven.
  • 1990 Chlapecký kmen Junáka přijat do WOSM, dívčí kmen Junáka opětovně získal status zakládajícího člena WAGGGS. Po rozpadu Československa WOSM požadoval nové přihlášení skautů z obou následovnických států do mezinárodního skautského hnutí, Junák tak byl opětovně přijat do WOSM v r. 1996, Slovenský skauting v r. 2000
  • 2014 Byl přejmenován na Junák – český skaut.

Skautská střediska v ČR

např.: 3. středisko Stínadla Písek

Současné skautské organizace v ČR

Odkazy

Reference

  1. Jiří Rejzek. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2004. ISBN 80-85927-85-3. S. 574. 
  2. a b LOM, Miloň; ŠEBEK, Jaroslav. Junácký sněm 1990. Mladá Boleslav: Soukromé nakladatelství Šebek - Pospíšil, 1990. ISBN 80-852-10-01-0. Kapitola Po skautských cestách. 
  3. WOSM Constitution and By-Laws [online]. World Scout Bureau, July 1983, April 2000 [cit. 2007-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-16. 
  4. Boy Scouts: We're keeping policy banning gays - U.S. News
  5. Mother Jones.com [online]. [cit. 2009-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne December 27, 2005. 
  6. Rutland Herold [online]. [cit. 2010-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-31. 
  7. Skautů a skautek už 12 let přibývá! 7 důvodů, proč zažívá skauting v Česku zlaté časy [online]. 25. 2. 2018 [cit. 2018-10-11]. Dostupné z: https://www.skaut.cz/60tisic/

Literatura

Související články

Externí odkazy