Seznam mistrů světa v alpském lyžování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Toto je seznam mistrů světa v alpském lyžování. V letech 1948–1980 byly olympijské závody současně událostmi mistrovství světa a vítězům je přidělen titul mistra světa.

Muži[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlatá medaile Sjezd Zlatá medaile Slalom Zlatá medaile Kombinace Zlatá medaile Obří slalom Zlatá medaile Super G
1931 SUI Mürren SUI Walter Prager SUI David Zogg n.a. n.a. n.a.
1932 ITA Cortina AUT Gustav Lantschner GER Friedl Däuber SUI Otto Furrer n.a. n.a.
1933 AUT Innsbruck SUI Walter Prager AUT Anton Seelos AUT Anton Seelos n.a. n.a.
1934 SUI St. Moritz SUI David Zogg GER Franz Pfnür SUI David Zogg n.a. n.a.
1935 SUI Mürren AUT Franz Zingerle AUT Anton Seelos AUT Anton Seelos n.a. n.a.
1936 AUT Innsbruck SUI Rudolf Rominger AUT Rudolph Matt SUI Rudolf Rominger n.a. n.a.
1937 FRA Chamonix FRA Émile Allais FRA Émile Allais FRA Émile Allais n.a. n.a.
1938 SUI Engelberg FRA James Couttet SUI Rudolf Rominger FRA Émile Allais n.a. n.a.
1939 POL Zakopane GER Hellmut Lantschner SUI Rudolf Rominger GER Josef Jennewein n.a. n.a.
1941 ITA Cortina Výsledky zrušeny FIS v roce 1946 pro omezený počet závodníků během druhé světové války.
1948 SUI St. Moritz FRA Henri Oreiller SUI Edy Reinalter FRA Henri Oreiller n.a. n.a.
1950 USA Aspen ITA Zeno Colò SUI Georges Schneider n.a. ITA Zeno Colò n.a.
1952 NOR Oslo ITA Zeno Colò AUT Othmar Schneider n.a. NOR Stein Eriksen n.a.
1954 SWE Åre AUT Christian Pravda NOR Stein Eriksen NOR Stein Eriksen NOR Stein Eriksen n.a.
1956 ITA Cortina AUT Toni Sailer AUT Toni Sailer AUT Toni Sailer AUT Toni Sailer n.a.
1958 AUT Badgastein AUT Toni Sailer AUT Josef Rieder AUT Toni Sailer AUT Toni Sailer n.a.
1960 USA Squaw Valley FRA Jean Vuarnet AUT Ernst Hinterseer FRA Guy Périllat SUI Roger Staub n.a.
1962 FRA Chamonix AUT Karl Schranz FRA Charles Bozon AUT Karl Schranz AUT Egon Zimmermann n.a.
1964 AUT Innsbruck AUT Egon Zimmermann AUT Josef Stiegler Německo OH Ludwig Leitner FRA François Bonlieu n.a.
1966 CHI Portillo FRA Jean-Claude Killy ITA Carlo Senoner FRA Jean-Claude Killy FRA Guy Périllat n.a.
1968 FRA Grenoble FRA Jean-Claude Killy FRA Jean-Claude Killy FRA Jean-Claude Killy FRA Jean-Claude Killy n.a.
1970 ITA Val Gardena SUI Bernhard Russi FRA Jean-Noël Augert USA Billy Kidd AUT Karl Schranz n.a.
1972 JPN Sapporo SUI Bernhard Russi ESP Francisco Fernández Ochoa ITA Gustav Thöni ITA Gustav Thöni n.a.
1974 SUI St. Moritz AUT David Zwilling ITA Gustav Thöni AUT Franz Klammer ITA Gustav Thöni n.a.
1976 AUT Innsbruck AUT Franz Klammer ITA Piero Gros ITA Gustav Thöni SUIHeini Hemmi n.a.
1978 GER Garmisch AUT Josef Walcher SWE Ingemar Stenmark LIE Andreas Wenzel SWE Ingemar Stenmark n.a.
1980 USA Lake Placid AUT Leonhard Stock SWE Ingemar Stenmark USA Phil Mahre SWE Ingemar Stenmark n.a.
1982 AUT Schladming AUT Harti Weirather SWE Ingemar Stenmark FRA Michel Vion USA Steve Mahre n.a.
1985 ITA Bormio SUI Pirmin Zurbriggen SWE Jonas Nilsson SUI Pirmin Zurbriggen GER Markus Wasmeier n.a.
1987 SUI Crans-Montana SUI Peter Müller GER Frank Wörndl LUX Marc Girardelli SUI Pirmin Zurbriggen SUI Pirmin Zurbriggen
1989 USA Vail GER Hans-Jörg Tauscher AUT Rudolf Nierlich LUX Marc Girardelli AUT Rudolf Nierlich SUI Martin Hangl
1991 AUT Saalbach SUI Franz Heinzer LUX Marc Girardelli AUT Stephan Eberharter AUT Rudolf Nierlich AUT Stephan Eberharter
1993 JPN Morioka SUI Urs Lehmann NOR Kjetil André Aamodt NOR Lasse Kjus NOR Kjetil André Aamodt Nejelo se
1996 ESP Sierra Nevada AUT Patrick Ortlieb ITA Alberto Tomba LUX Marc Girardelli ITA Alberto Tomba NOR Atle Skårdal
1997 ITA Sestriere SUI Bruno Kernen NOR Tom Stiansen NOR Kjetil André Aamodt SUI Michael von Grünigen NOR Atle Skårdal
1999 USA Vail AUT Hermann Maier FIN Kalle Palander NOR Kjetil André Aamodt NOR Lasse Kjus AUT Hermann Maier
NOR Lasse Kjus
2001 AUT St. Anton AUT Hannes Trinkl AUT Mario Matt NOR Kjetil André Aamodt SUI Michael von Grünigen USA Daron Rahlves
2003 SUI St. Moritz AUT Michael Walchhofer CRO Ivica Kostelić USA Bode Miller USA Bode Miller AUT Stephan Eberharter
2005 ITA Bormio USA Bode Miller AUT Benjamin Raich AUT Benjamin Raich AUT Hermann Maier USA Bode Miller
2007 SWE Åre NOR Aksel Lund Svindal AUT Mario Matt SUI Daniel Albrecht NOR Aksel Lund Svindal ITA Patrick Staudacher
2009 FRA Val-d'Isère Canada John Kucera AUT Manfred Pranger NOR Aksel Lund Svindal SUI Carlo Janka SUI Didier Cuche
2011 GER Garmisch CAN Erik Guay FRA Jean-Baptiste Grange NOR Aksel Lund Svindal USA Ted Ligety ITA Christof Innerhofer
2013 AUT Schladming NOR Aksel Lund Svindal AUT Marcel Hirscher USA Ted Ligety USA Ted Ligety USA Ted Ligety
2015 USA Beaver Creek/Vail          

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlatá medaile Sjezd Zlatá medaile Slalom Zlatá medaile Kombinace Zlatá medaile Obří slalom Zlatá medaile Super G
1931 SUI Mürren GBR Esme Mackinnon GBR Esme Mackinnon n.a. n.a. n.a.
1932 ITA Cortina ITA Paula Wiesinger SUI Rösli Streiff SUI Rösli Streiff n.a. n.a.
1933 AUT Innsbruck AUT Inge Wersin-Lantschner AUT Inge Wersin-Lantschner AUT Inge Wersin-Lantschner n.a. n.a.
1934 SUI St. Moritz SUI Anny Rüegg GER Christl Cranz GER Christl Cranz n.a. n.a.
1935 SUI Mürren GER Christl Cranz SUI Anny Rüegg GER Christl Cranz n.a. n.a.
1936 AUT Innsbruck GBR Evelyn Pinching AUT Gerda Paumgarten GBR Evelyn Pinching n.a. n.a.
1937 FRA Chamonix GER Christl Cranz GER Christl Cranz GER Christl Cranz n.a. n.a.
1938 SUI Engelberg GER Lisa Resch GER Christl Cranz GER Christl Cranz n.a. n.a.
1939 POL Zakopane GER Christl Cranz GER Christl Cranz GER Christl Cranz n.a. n.a.
1941 ITA Cortina Výsledky zrušeny FIS v roce 1946 pro omezený počet závodníků během druhé světové války.
1948 SUI St. Moritz SUI Hedy Schlunegger USA Gretchen Frazer AUT Trude Beiser n.a. n.a.
1950 USA Aspen AUT Trude Beiser AUT Dagmar Rom n.a. AUT Dagmar Rom n.a.
1952 NOR Oslo AUT Trude Beiser USA Andrea Mead-Lawrence n.a. USA Andrea Mead-Lawrence n.a.
1954 SWE Åre SUI Ida Schöpfer AUT Trude Klecker SUIIda Schöpfer FRA Lucienne Schmith n.a.
1956 ITA Cortina SUI Madeleine Berthod SUI Renée Colliard SUI Madeleine Berthod GER Ossi Reichert n.a.
1958 AUT Badgastein CAN Lucille Wheeler NOR Inger Bjørnbakken SUI Frieda Dänzer CAN Lucille Wheeler n.a.
1960 USA Squaw Valley GER Heidi Biebl CAN Anne Heggtveit CAN Anne Heggtveit SUI Yvonne Rüegg n.a.
1962 FRA Chamonix AUT Christl Haas AUT Marianne Jahn FRA Marielle Goitschel AUT Marianne Jahn n.a.
1964 AUT Innsbruck AUT Christl Haas FRA Christine Goitschel FRA Marielle Goitschel FRA Marielle Goitschel n.a.
1966 CHI Portillo FRA Marielle Goitschel FRA Annie Famose FRA Marielle Goitschel FRA Marielle Goitschel n.a.
1968 FRA Grenoble AUT Olga Pall FRA Marielle Goitschel CAN Nancy Greene CAN Nancy Greene n.a.
1970 ITA Val Gardena SUI Annerösli Zryd FRA Ingrid Lafforgue FRA Michèle Jacot CAN Betsy Clifford n.a.
1972 JPN Sapporo SUI Marie-Theres Nadig USA Barbara Ann Cochran AUT Annemarie Pröll SUI Marie-Theres Nadig n.a.
1974 SUI St. Moritz AUT Annemarie Pröll LIE Hanni Wenzel FRA Fabienne Serrat FRA Fabienne Serrat n.a.
1976 AUT Innsbruck GER Rosi Mittermaier GER Rosi Mittermaier GER Rosi Mittermaier CAN Kathy Kreiner n.a.
1978 GER Garmisch AUT Annemarie Moser-Pröll AUT Lea Sölkner AUT Annemarie Moser-Pröll GER Maria Epple n.a.
1980 USA Lake Placid AUT Annemarie Moser-Pröll LIE Hanni Wenzel LIE Hanni Wenzel LIE Hanni Wenzel n.a.
1982 AUT Schladming CAN Gerry Sorensen SUI Erika Hess SUI Erika Hess SUI Erika Hess n.a.
1985 ITA Bormio SUI Michela Figini FRA Perrine Pelen SUI Erika Hess USA Diann Roffe n.a.
1987 SUI Crans-Montana SUI Maria Walliser SUI Erika Hess SUI Erika Hess SUI Vreni Schneiderová SUI Maria Walliser
1989 USA Vail SUI Maria Walliser YUG Mateja Svet USA Tamara McKinney SUI Vreni Schneiderová AUT Ulrike Maier
1991 AUT Saalbach AUT Petra Kronberger SUI Vreni Schneiderová SUI Chantal Bournissen SWE Pernilla Wiberg AUT Ulrike Maier
1993 JPN Morioka CAN Kate Pace AUT Karin Buder GER Miriam Vogt FRA Carole Merle GER Katja Seizinger
1996 ESP Sierra Nevada USA Picabo Street SWE Pernilla Wiberg SWE Pernilla Wiberg ITA Deborah Compagnoni ITA Isolde Kostner
1997 ITA Sestriere USA Hilary Lindh ITA Deborah Compagnoni AUT Renate Götschlová ITA Deborah Compagnoni ITA Isolde Kostner
1999 USA Vail AUT Renate Götschlová AUS Zali Steggall SWE Pernilla Wiberg AUT Alexandra Meissnitzerová AUT Alexandra Meissnitzerová
2001 AUT St. Anton AUT Michaela Dorfmeisterová SWE Anja Pärsonová GER Martina Ertl SUI Sonja Nef FRA Régine Cavagnoudová
2003 SUI St. Moritz CAN Mélanie Turgeon CRO Janica Kostelićová CRO Janica Kostelićová SWE Anja Pärsonová AUT Michaela Dorfmeisterová
2005 ITA Bormio CRO Janica Kostelićová CRO Janica Kostelićová CRO Janica Kostelićová SWE Anja Pärsonová SWE Anja Pärsonová
2007 SWE Åre SWE Anja Pärsonová CZE Šárka Záhrobská SWE Anja Pärsonová AUT Nicole Hospová SWE Anja Pärsonová
2009 FRA Val-d'Isère USA Lindsey Vonnová GER Maria Rieschová AUT Kathrin Zettelová GER Kathrin Hölzl USA Lindsey Vonnová
2011 GER Garmisch AUT Elisabeth Görglová AUT Marlies Schildová AUT Anna Fenningerová SLO Tina Mazeová AUT Elisabeth Görglová
2013 AUT Schladming FRA Marion Rollandová USA Mikaela Shiffrinová GER Maria Höflová FRA Tessa Worleyová SLO Tina Mazeová
2015 USA Beaver Creek
Vail
         


Družstva[editovat | editovat zdroj]

V létech 2005-2009 se konal ve formě kombinace. V roce 2011 se závodilo v obřím slalomu.

Rok Místo Zlatá medaile Zlato Stříbrná medaile Stříbro Bronzová medaile Bronz
2005 ITA Bormio DEU
Monika Bergmann
Martina Ertl
Hilde Gerg
Florian Eckert
Andreas Ertl
Felix Neureuther
AUT
Renate Götschlová
Nicole Hospová
Kathrin Zettelová
Benjamin Raich
Rainer Schönfelder
Michael Walchhofer
FRA
Ingrid Jacquemod
Carole Montillet
Christel Pascal
Laure Pequegnot
Pierrick Bourgeat
Jean-Pierre Vidal
2007 SWE Åre AUT
Renate Götschlová
Michaela Kirchgasser
Marlies Schildová
Benjamin Raich
Mario Matt
Fritz Strobl
SWE
Jens Byggmark
Patrik Järbyn
Markus Larsson
Hans Olsson
Anna Ottosson
Anja Pärsonová
CHE
Daniel Albrecht
Marc Berthod
Sandra Gini
Rabea Grand
Nadia Styger
Fabienne Suter
2009[1] FRA Val-d'Isère
2011 DEU Garmisch-Partenkirchen FRA
Anémone Marmottan
Tessa Worleyová
Taina Barioz
Thomas Fanara
Cyprien Richard
Gauthier de Tessières
AUT
Anna Fenningerová
Michaela Kirchgasser
Marlies Schildová
Philipp Schörghofer
Romed Baumann
Benjamin Raich
SWE
Anja Pärsonová
Maria Pietilä-Holmner
Sara Hector
Axel Bäck
Hans Olsson
Matts Olsson
2013 DEU Schladming AUT
Nicole Hospová
Michaela Kirchgasserová
Carmen Thalmannová
Marcel Hirscher
Marcel Mathis
Philipp Schörghofer
SWE
Nathalie Eklundová
Frida Hansdotterová
Maria Pietiläová Holmner
Jens Byggmark
Mattias Hargin
André Myhrer
GER
Lena Dürrová
Maria Höflová-Rieschová
Veronique Hroneková
Fritz Dopfer
Stefan Luitz
Felix Neureuther

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. závod byl odvolán z důvodu velkého spadu sněhu

Související články[editovat | editovat zdroj]