Seznam epizod seriálů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Seznam epizod seriálu Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére .

V letech 1980–1988 bylo celkem odvysíláno 30 epizod. Vysílací data v seznamu jsou data značící premiéru epizody na BBC.

Jistě, pane ministře[editovat | editovat zdroj]

1. série (1980)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
1 Čelem k voličům
(Open Government)
25.února Jim Hacker vyhrává volby a čeká na telefonát od premiéra. Ten přijde, Hacker je pozván do čísla 10, kde se dozví, že bude ministrem administrativních záležitostí. Přichází na své nové působiště odhodlán dělat reformy a při setkání s Bernardem Wooleym a Sirem Humphreym Applebym se zdá, že vše půjde hladce. Administrativa je, zdá se, připravena přijmout nové výzvy a vzít reformy za své. Nic ale není tak, jak vypadá, a Hacker díky Humphreyho ďábelskému triku dostává svou první lekci.
2 Oficiální návštěva
(The Official Visit)
3.března Hacker má za úkol administrativně zajistit státní návštěvu prezidenta státu Buranda, který byl dříve známý jako Britská Rovníková Afrika (fiktivní země). Kvůli dodávce ropných těžebních zařízení jede do Skotska, ale musí se vidět s královnou, takže Hacker proti vůli administrativy plánuje, že se s ní setká přímo ve Skotsku, kde se náhodou zrovna konají doplňovací volby (poměr hlasů je těsný). Na poslední chvíli však dochází v Burandě ke státnímu převratu, k moci se dostává všem neznámý člověk, kterého však Hacker zná z vysoké školy. Tento nový muž je rozhodnut uskutečnit návštěvu v souladu s plány svého předchůdce. Vyjednávání o ropných plošinách však nedopadne přesně tak, jak všichni očekávali.
3 Úsporný program
(The Economy Drive)
10.března Hacker chce šetřit, ale Humphrey je samozřejmě proti, a tak naplánuje „operaci asketa“. Hacker je naveden k tomu, aby šetřit začal od sebe, a tak například redukuje osazenstvo své osobní kanceláře… Kvůli tomu se setká se zástupcem odborů, o kterém si však myslí, že je někdo jiný, a tak vyprovokuje stávku části zaměstnanců státní správy. Navíc se pak opije na jedné oficiální večeři, což zhatí i zbytky jeho poctivě budovaného mediálního obrazu askety.
4 Konečné rozhodnutí
(Big Brother)
17.března Hacker je v televizním interview vyzpovídán o národní integrované databázi, do které se mají ukládat informace o všech občanech Británie. Má samozřejmě problémy, jak vysvětlit, že pojistky, které by měly libovolnému úředníkovi zamezit zjistit si cokoli o komkoli, ještě nejsou známy. Vyhýbavé odpovědi se samozřejmě líbí Humphreymu, který jej již dokonale vycvičil. Hacker se mu však pokusí vzdorovat, přičemž od svého předchůdce na ministerstvu zjistí, že vše je legislativně připraveno, a také mu poradí něco o Humphreyho tricích, které díky tomu možná i obejde.
5 Stahují se mraky
(The Writing on the Wall)
24.března Hacker se snaží prosadit důležitou část svého programu - snížení počtu pracovních míst ve státní správě a to o 200 000 lidí, čemuž Humphrey samozřejmě není příliš nakloněn. Humphrey je informován o tom, že návrh jiných ministrů na zrušení ministerstva administrativy se setkal s úsměvem premiéra, což by Hackerův plán podpořilo, avšak zrušením svého ministerstva. Humphrey i Hacker musí táhnout za jeden provaz a pokusit se tento plán nějak zarazit. Pro politické ospravedlnění této akce se může stát i Eurokarta, kterou má ministerstvo pro administrativní záležitosti zavést. Takový krok není příliš populární, avšak nemusí být nevhodný.
6 Právo na informace
(The Right to Know)
31.března Humphrey se obává, že ministr se pokouší řídit své ministerstvo, což mu samozřejmě nevyhovuje. Mezitím má Hacker jednání s ochránci přírody, které se týká zejména Haywordského lesíku a jezevců v tomto lese, ti by měli být ohroženi politikou sjednocení ochrany přírody. Hacker o tomto vůbec nebyl informován a požaduje, aby byl o všem, co se na ministerstvu děje, informován. Humphreymu se to příliš nelíbí, avšak využije toho, zahrne ho všemožnými zbytečnými informacemi. Ministrova dcera se z novin dozví o lesíku s jezevci a je rozhodnuta uspořádat protestní akci.
7 Ruka ruku myje
(Jobs for the Boys)
7.dubna Hacker se v dobré vůli chce v rozhlase zmínit o Solihalském projektu, který má být zářným příkladem spolupráce státu a soukromého sektoru. Přičemž existují jisté komplikace, o kterých ministr neví, Humphrey je nechce ministrovi sdělit, avšak snaží se ho zadržet před zmínkou o projektu. Při obědě se Sirem Desmondem, představitelem jedné velké banky, hledá Humphrey podporu pro tento projekt. Na oplátku se mu pokusí nabídnout předsednictví v nějaké komisi či radě, přičemž zbude pouze „Komise pro vztahy s podnikateli“. Mezi tím, se ministr skutečně v rozhlase o projektu zmíní, na což mu odborový předák nabídne mlčení o problémech výměnou za dávku pro odbory v Birminghamu, Hacker ji však odmítne, jelikož o žádných problémech neví, avšak začíná větřit. Nakonec se mu tuto informaci podaří získat jen díky tomu, že se Humphrey snaží ministrovi zarazit návrh jeho politického poradce, aby jmenování do komisí nefungovalo systémem „Ruka ruku myje“. Avšak jak se zdá, tak právě tento systém může hodně pomoci v mnoha problémech.

2. série (1981)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
1 Humánní společnost
(The Compassionate Society)
23.února Jim Hacker musí vyřešit tři problémy - nezávislé šetření kvůli zfalšované zprávě, jíž se chlubil v parlamentu, prázdnou nemocnici bez lékařů a pacientů, ale s kompletním úředním personálem, jenž se chce bránit stávkami před propuštěním a v neposlední řadě také několik stovek kubánských politických uprchlíků. Úředníci mají na řešení svůj názor, ale tentokrát vítězí Jim. Ukáže se, že trojice problémů se může navzájem velmi snadno vyřešit.
2 Zasloužené pocty
(Doing the Honours)
2.března Jak přinutit úředníky, aby začali šetřit, když jste jen ministr a nemáte nad nimi prakticky žádnou moc? Jim Hacker našel způsob - odepřít jim pocty a ocenění a podmínit je opravdovými zásluhami. Tento jeho úmysl ovšem dostává trhliny ve chvíli, kdy by sám měl obdržet čestný doktorát výměnou za přiznání úlev jedné z Oxfordských fakult.
3 Černá listina
(The Death List)
9.března Jim Hacker je již opět plně v moci státních úředníků. Ještě jako šéfredaktor Reformy bojoval proti policejním odposlechům a nyní jako ministr má konečně šanci s tím něco udělat. Jeho názor na odposlechy se ovšem změní ve chvíli, kdy se sám ocitne na černé listině potenciálních terčů útoku jedné teroristické organizace.
4 Šplh po namaštěné tyči
(The Greasy Pole)
16.března Hacker chce zahájit výstavbu chemické továrny na látku, která je příbuzná s látkou, jež způsobila havárii v Itálii. Čeká však na výsledky nezávislé zprávy, která má ale být kladná. Továrna má ale stát v okrsku premiérovy osobní parlamentní tajemnice a lidé navíc Hackera označují za nelidu. Jim se tedy sejde s autorem zprávy a ta nakonec změní stanovisko, takže k výstavbě továrny nedojde.
5 Ďábelské nástrahy
(The Devil You Know)
23.března Ve vládě mají proběhnout personální změny právě v době, kdy má Jim vystoupit na konferenci v Bruselu. Jim ze strachu, aby nepřišel o ministerské křeslo nikam neodcestuje.
6 Kvalita života
(The Quality of Life)
30.března Jim navštíví městskou farmu a přislíbí zachování existence. Omylem ale podepíše smlouvu, kdy o městských parcelách bude rozhodovat státní správa. Sir Appleby přislíbí pozemek bance. Jediné zbývající východisko je, že se Jim vzdá blokování výstavby mrakodrapu zmíněné banky a ta mu na oplátku poskytne parcelu. Na tu se může přestěhovat Městská farma.
7 Otázka loajality
(A Question of Loyalty)
6.dubna Hacker zodpovídá nepříjemné otázky před parlamentním výborem a vymluví se na Humphreyho. Parlamentní výbor si pozve k zodpovězení otázek Humphreyho a ten se vymluví na Hackera. Nakonec se před parlamentním výborem vymlouvají bok po boku Humphrey i Hacker.

3. série (1982)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
1 Rovnoprávnost
(Equal Opportunitties)
11.listopadu Jim přijde s plánem zvýšení počtu žen ve státní správě. Všichni ministři ho schválí ale dodají, že na jejich ministerstvu se nedá uskutečnit. Hacker se rozhodne začít u sebe a nabídne místo druhé tajemnice schopné podtajemnici, ta ho ale odmítne.
2 Výzva
(The Challenge)
18.listopadu Hacker chce omezit plýtvání v místní samosprávě. Státní správa mu ale doporučí pokárat obvod, který ušetřil nejvíc, ale nedodržuje byrokratické postupy.
3 Kostlivec ve skříni
(The Skeleton in the Cupboard)
25.listopadu Ve Skotsku byl kdysi podepsán špatný kontrakt. Díky tomu teď armáda přijde o velkou část majetku. Zodpovědný za to je Sir Humphrey. Jim tak stylem něco za něco vymění svoje mlčení a ztrátu příslušných tiskopisů a za ústupky od státní správy.
4 Morální rozměr (The Moral Dimension) 2.prosince Hacker zjistí, že výhodný kontrakt byl získán korupcí.
5 Danajský dar
(The Bed of Nails)
9.prosince Jim se stane radním pro dopravu. Zjistí ale, že dar od premiéra je jen horký brambor, který si politici přehazují. Pomocí úniků informací se tak snaží této funkce zbavit, což se mu nakonec podaří.
6 Kazatel v lihu
(The Whisky Priest)
16.prosince Jim získá informaci, že britské bomby jsou v rukách italských teroristů. Musí vyřešit dilema zda to má vyšetřit nebo zamlčet.
7 Kultura má zelenou
(The Middle-Class Rip-Off)
23.prosince Jim se rozhodne zavřít nenavštěvovanou galerii na podporu fotbalového klubu. Sir Humphrey se mu však všemožnými intrikami snaží v tomto zabránit a přesvědčuje ho, že ministerstvo musí podporovat i neoblíbené druhy umění.

Vánoční speciál (1984)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
Partajní hrátky
(Party Games)
17.prosince Jim Hacker se v tomto díle stane premiérem.

Jistě, pane premiére[editovat | editovat zdroj]

1. série (1986)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
1 Velký plán
(The Grand Design)
9.ledna Jim má velký plán na úsporu státních peněz. Hodlá je získat tak, že zruší program atomových zbraní Trident. Sir Humphrey mu v tom ale hodlá zabránit.
2 Premiérův projev
(The Ministerial Broadcast)
16.ledna Hacker je připravován pro svůj první projev jako premiér. Sira Humpreyho zajímá především obsah premiérova projevu.
3 Kouřová clona
(The Smoke Screen)
23.ledna Hacker využije plán ministra zdravotnictví omezit kouření jako bluf proti ministerstvu financí.
4 Klíč
(The Key)
30.ledna Hacker se rozhodne přistřihnout siru Humpreyovi křídla tím, že mu znemožní neustálý přístup do své pracovny.
5 Skuteční partneři
(A Real Partnership)
6.února Sir Humphrey se musí vypořádat s požadavkem státní správy na zvýšení platu, zároveň však jejich návrh diskredituje.
6 Vítězství demokracie
(A Victory for Democracy)
13.února Hacker pochybuje, zda je tu ministerstvo zahraničí k tomu, aby prosazovalo vládní politiku nebo naopak.
7 Biskupské šachy
(The Bishop's Gambit)
20.února Sir Humphrey by se mohl stát rektorem Balliolovy koleje. V tom mu ale překáží prozatímní děkan. Mistrnými nápady se Applebymu podaří děkana prosadit jako nového biskupa v Bury St Edmunds.
8 Jeden z nás?
(One of Us?)
27.února Provalí se, že bývalý šéf MI6 byl ruský špeh. Přitom ale již v minulosti prošel bezpečnostními prověrkami. Zjistí se, že je vedl právě Appleby. Jim obdrží zprávu, která ale Applebyho očistí od možné kolaborace a pouze říká, že prověrky vedl nedostatečně. Může toho využít a zase jednou prosadit proti státní správě svou.

2. série (1987–88)[editovat | editovat zdroj]

# Název epizody Vysíláno Stručný obsah
1 Muž přes palubu
(Man Overboard)
3. prosince Humphrey bojuje proti přijetí plánu na přemístění britských ozbrojených sil tím, že zpochybní loajalitu ministra práce.
2 Služební tajemství
(Official Secrets)
10.prosince Hackerův pokus ututlat nelichotivou kapitolu z pamětí Hackerova předchůdce unikne do tisku.
3 Diplomatický incident
(A Diplomatic Incident)
17.prosince Smrt a následný pohřeb Hackerova předchůdce umožní Jimovi vyjednávání s Francouzi o Eurotunelu.
4 Střet zájmů
(A Conflict of Interest)
23. prosince[1] Hacker se může vyhnout skandálu pokud jmenuje guvernéra Bank of England, o jehož poctivosti by se dalo pochybovat.
5 Všechnu moc lidu
(Power to the People)
7.ledna Sir Humphrey a předačka místního obvodu se stanou překvapivě názoroví spojenci, co se týče premiérova plánu na reformování místních samospráv.
6 Patron umění
(The Patron of the Arts)
14.ledna Hackerovo pozvání na předávání divadelních cen se stane rozbuškou, poté co Jim zjistí, kolik peněz dostane v grantu Rada pro umění na provoz Národního divadla.
7 Školská reforma
(The National Education Service)
21.ledna Ministerstvo školství stojí v cestě reformě, takže se ho Hacker pokusí zrušit.
8 Spletitá síť
(The Tangled Web)
28.ledna Hacker nevědomě lže v britské dolní komoře. Humphrey se na interview v BBC dopustí indiskrétnosti týkající se nezaměstnanosti, když se domnívá, že mluví mimo záznam. Bernard získá originál nahrávky, díky které se oba dostanou z problémů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bbc.co.uk/programmes/p007l46n