Sergej Nečajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sergej Nečajev

Sergej Gennadijevič Nečajev (rusky Сергей Геннадиевич Нечаев, 2. října 1847, Ivanovo, Ruské impérium - 21. listopadu 1882, Petrohrad, Ruské impérium) byl ruský revolucionář a anarchista, představitel nihilismu. Zastával ideu zničení všech státních útvarů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Sergej Nečajev se narodil v Ivanovu chudým rodičům. Jeho otec byl číšník a malíř. Již jako v mladíkovi se v něm vyvinulo povědomí o sociální nerovnosti a nadržování místní šlechtě.

V roce 1865 odešel Nečajev do Moskvy, kde pracoval pro historika Michaila Pogodina. O rok později odešel do Petrohradu, kde se stal učitelem v náboženské škole. Seznámil se s ilegální literaturou Děkabristů a Michaila Bakunina, který měl na Nečajeva zásadní vliv. V roce 1868 - 1869 se účastnil studentských protestů.

Emigrant[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1869 byl na Nečajeva vydán zatykač, proto odešel nejprve do Moskvy a poté do Švýcarska. Usadil se v Ženevě, kde předstíral, že je zástupce revolučního výboru, který utekl z Petropavlovské věznice. Díky tomu si vysloužil důvěru u Michaila Bakunina a jeho přítele a spolupracovníka Nikolaje Ogareva.

V roce 1869 napsal Nečajev s Bakuninem knihu "Řada otázek revolucionářů", program pro "nemilosrdné zničení" společnosti a státu.

Návrat[editovat | editovat zdroj]

Téhož roku se Nečajev vrátil do Moskvy pomocí Bakuninových ilegálních kontaktů. Předstíral, že je zástupce ruského oddělení "Celosvětové revoluční unie" (která neexistovala) a vytvořil pobočku ilegální organizace Narodnaja Rasprava.

Jeden z členů organizace, Ivan Ivanov však nesouhlasil s Nečajevovými myšlenkami a opustil skupinu, což se mu stalo osudným. Dne 21. listopadu 1869 Nečajev a jeho přátelé Ivanova zmlátili, škrtili a nakonec zastřelili, tělo poté hodili do jezera dírou v ledu. Tento čin později použil spisovatel Fjodor Dostojevskij v románu Běsi, kde Nečajeva má ztvárňovat jeden z hlavních hrdinů Pjotr Stěpanovič Vrchovenskij.

Tělo bylo brzy nalezeno. Několik vrahů bylo zatčeno, sám Nečajev se však zatčení vyhnul a opět utekl do Ženevy.

Pád[editovat | editovat zdroj]

V roce 1872 byl Nečajev zatčen v Curychu a odvezen do Ruska. Následujícího roku byl za zabití Ivanova odsouzen na 20 let nucených prací v Petropavlovské věznici. Revolucionář a pozdější terorista Andrej Željabov mu chtěl pomoci utéct z pevnosti, Nečajev však odmítl.

Teprve v roce 1880 se Nečajev pokoušel navázat spojení s organizací Svoboda lidu, po níž chtěl, aby mu pomohla s útěkem. Nikdo však o něho neměl zájem, Svoboda lidu v té době totiž osnovala atentát na Alexandra II.

Nečajev zemřel osamocen ve své cele roku 1882.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergey Nechajev na anglické Wikipedii.