Serengeti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Serengeti
Serengeti National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Pláně Serengeti
Pláně Serengeti
Národní park Serengeti
Green pog.svg
Národní park Serengeti
Umístění Tanzanie Tanzanie
Souřadnice 2°19′58″ j. š., 34°34′ v. d.
Rozloha 14 763 km2
Založeno 1951
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 1981
Kritérium vii, x
Odkaz 156
Oficiální web

Národní park Serengeti leží v severní Tanzanii východně od Viktoriina jezera a jedná se o jedno z nejslavnějších a nejrozsáhlejších chráněných území Afriky. Od roku 1981 nechybí na seznamu UNESCO. Jeho rozloha je 14 763 km2. Zdejší krajině dominuje velký počet nádherných zvířat, mezi nimiž nechybí pakoňové, zebry, žirafy, lvi, gepardi, leopardi, hyeny, sloni nebo nosorožci.

Krajina[editovat | editovat zdroj]

Krajinu tvoří lávové plató, z kterého vystupují reliéfy sopek, pokryté travnatými savanami. V západní části parku se nachází též galeriové lesy, malá jezera a zřídla s hojností vody.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V parku jsou chladné noci a horké dny, rozdíly jsou často více než 15 °C. Průměrné denní teploty vzduchu se v parku pohybují mezi 17 a 21 °C. Vlhkost vzduchu je 40%, průměrné roční srážky se pohybují kolem 800 mm. Podnebí je teplé se střídáním období sucha a dešťů. Převládají zde savany se stády dobytka.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Pakoně a zebry v národním parku Serengeti

Do oblasti se lze dostat z Dar-es-Salaamu přes Arushu (200 km od parku), což trvá třináct a půl hodiny autobusem nebo dvacet hodin vlakem. Letecké spojení je jenom z Moshi, let trvá 45 minut. Samotný park je pro návštěvníky otevřen a má dobrou vnitřní síť cest.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do 19. století, kdy přišli Masajové, bylo prostředí parku nedotčené. Důsledky příchodu Evropanů v druhé polovině 19. století na sebe nenechaly dlouho čekat – lovecká aktivita Evropanů si vyžádala ochranu oblasti již v roce 1921. V roce 1951 byl vytvořen národní park, od kterého byla roku 1974 oddělena oblast kráteru Ngorongoro, z které byl vytvořen samostatný park.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

V řeči Masajů znamená Serengeti „nekonečná prérie“. A taky ,,Prérie nekonečna´´

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Serengeti ve Wikimedia Commons