Senj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Senj
Pohled od moře
Pohled od moře
Senj – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 m n. m.
stát: Chorvatsko Chorvatsko
župa: Licko-senjská
Senj
Red pog.png
Senj
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 658 km²
počet obyvatel: 8 132 (2001)
hustota zalidnění: 12,4 obyv. / km²
správa
starosta: Darko Nekić
oficiální web: http://www.senj.hr
PSČ: 53270

Senj je historické přímořské město s přístavem, rozkládá se na severozápadě Licko-senjské župy v Chorvatsku. Většinu jeho obyvatel tvoří Chorvati. Město je významné přímořské turistické středisko. Většinu obyvatel živí rybolov, lodě a turismus. V zimě je zde poměrně chladno, hlavně kvůli místnímu studenému větru (bóra, chorvatsky "bura").

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního města existovala římská osada Senia. V raném středověku se Senj stala sídlem biskupa. Roku 1184 daroval král Béla III. město Templářům, od roku 1271 patřilo Frankopanům a od 16. století Rakušanům. V 16. a 17. století zde působili uskoci, kteří jako partyzáni (i s pomocí svých rychlých lodí) bojovali proti Turkům a Benátkám. V letech 1776 - 1779 byla vystavěna Josefinská silnice, která vedla ze Senje až do Vídně a pomohla částečně obnovit význam města.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pevnost Nehaj, památka na uskoky

Návštěvníkům města je plně k dispozici veřejná pláž, zátoka Spasovac a několik malých pláží s průzračnou vodou. Blízko města se nachází národní park Severní Velebit a přírodní park Velebit. V průběhu léta se zde koná několik festivalů, ze kterých stojí za zmínku především mezinárodní karnevalový festival, hudební festival a také „Sejnski Vitezovi“, což je fotbalový festival.

V Senji se nachází muzeum uchovávající zdejší historii. Mezi významné historické budovy patří pevnost Nehaj, která byla postavena v 16. století jako symbol města, gotická radniční budova ze 14. století či palác Carina z 18. století, kde se nachází velká knihovna a sbírka náboženských předmětů.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Senj ve Wikimedia Commons