Sekavec písečný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sekavec písečný

fotografie sekavce písečného
fotografie sekavce písečného
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: ryby (Osteichthyes)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: maloostní (Cypriniformes)
Čeleď: sekavcovití (Cobitidae)
Rod: sekavec (Cobitis)
Binomické jméno
Cobitis taenia
Linnaeus, 1758

Sekavec písečný (Cobitis taenia; Linnaeus, 1758) je ryba z čeledi sekavcovití. Žije obvykle v pomalu tekoucích a mělkých vodách s písečným, méně častěji pak s balvanitým dnem. Zdržuje se celý život u dna, kde se zahrabává do substrátu a vystrkuje jen hlavu a ocas. Pokud se dostane do vody s nedostatkem rozpuštěného kyslíku, je schopný střevního dýchání, kdy pomocí silně prokrvené sliznice střeva vstřebává kyslík z vody. Živí se drobnými bezobratlými živočichy žijícími na dně. Jedná se o poměrně krátkověkou rybu, dožívající se maximálně 4-5 let.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé, z boků včetně hlavy zploštělé. Ústní otvor je lemován šesti vousky, čtyři jsou na horním okraji a dva v koutcích. Pod okem je vztyčitelný, rozdvojený kostěný trn. Hřbet je šedohnědý s mnoha drobnými tmavými skvrnami. Boky a břišní část těla jsou bílé nebo lehce nažloutlé. Na bocích u postranní čáry jsou dvě řady šedohnědých skvrn. Horní řada je ze skvrn drobnějších, které většinou splývají. V dolní řadě jsou skvrny větší a jejich počet pohybuje mezi 12-20. U hřbetní a ocasní ploutve jsou drobné skvrnky ve 2-3 řadách. Ve hřbetní ploutvi se nachází 2-3 tvrdé a 6-7 měkkých paprsků, v řitní ploutvi 2-3 tvrdé a 5-6 měkkých paprsků. Roste velice pomalu a dorůstá průměrně délky 9-10cm a hmotnosti okolo 50g. Samci jsou výrazně menší než samice.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v řekách a potocích s písečným výjimečně kamenitým dnem. Je rozšířen na všech vhodných lokalitách v Evropě i asijské části Ruska. Nevyskytuje se Irsku, Walesu, Skotsku, Norsku, severním Švédsku a Finsku. Na našem území není sekavec písečný (Cobitis taenia) fyzicky přítomen, jak bylo dříve v literatuře běžně uváděno, ale vyskytuje se zde jemu podobný sekavec podunajský (Cobitis elongatoides). Zajímavostí je, že u nás se vyskytují v povodí Labe mezidruhoví kříženci sekavce podunajského (Cobitis elongatoides) a sekavce písečného (Cobitis taenia).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]