Sedící býk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náčelník Sedící býk v roce 1882

Sedící býk, anglicky Sitting Bull, lakotsky Tȟatȟáŋka Íyotake (březen 1831, Grand River – 15. prosince 1890, Standing Rock), byl významný náčelník indiánského kmene Siouxů (pocházel z lakotské skupiny Hunkpapů).

Sedící býk se narodil v rodině náčelníka stejného jména, které v lakotštině zní Tĥatĥáŋka Íyotake. Byl vychován otcem a svými strýci v obratného lovce a bojovníka, již ve věku deseti let složil svého prvního bizona. Postupně prokázal své schopnosti ve všech čtyřech vlastnostech, které Lakotové považovali za nejdůležitější: statečnosti, štědrosti, moudrosti a síle.

Sedící býk se ve své době řadil mezi nejvýznamnější Indiány. 25. června 1876 vedl kmeny Siouxů ve slavné bitvě u Little Bighornu, kde byla zcela poražena 7. kavalérie plukovníka Custera. Do bitvy Sedící býk shromáždil asi 7 indiánských kmenů, asi 3 000 mužů a k tomu jejich rodiny. Že se stal válečným náčelníkem všech kmenů vůbec nebylo běžné, protože každý kmen měl své vůdce a ti pro něj byli nejvyšší autoritou. Tito muži (Splašený kůň, Déšť v tváři, Běží jako jelen a další) však Sedícího býka zvolili a podřídili se mu v dobách bojů proti vládě.

Jedna bitva však nevyhrává válku a Sedící býk na několik let našel azyl v Kanadě (18771881), kde se vláda k Indiánům chovala podstatně lépe. Přesto se Sedící býk vrátil do USA. Jeho skupina byla poslední, která zbyla, a i ona se smířila s rezervací. Týpí vyměnil za srub a žil v rezervaci. Nějakou dobu jezdil s cirkusem Williama Codyho (známějšího pod jménem Buffalo Bill) a „show business“ se mu celkem líbil. Lidé mu platili za podpis. Nezapomněl však nikdy na jednu ze čtyř nejdůležitějších lakotských vlastností – štědrost, a tak většinu toho, co vydělal, rozdal.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • UTLEY, Robert M. Kopí a štít: život a doba Sedícího býka. Z angl. orig. Lance and the shield. The life and times of Sitting Bull přeložila Markéta Křížová. Praha: Hynek, 1999. (Indians; sv. 4). 421 s. ISBN 80-85906-96-1