ScioŠkola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

ScioŠkoly jsou nestátní alternativní základní školy založené společností Scio a inspirované svobodným přístupem ke vzdělávání.

Historie

V současné době existuje 10 ScioŠkol. První založená škola fungující od září 2015 byla na Praze 11, v září 2016 se otevřely na Praze 9, v Brně a Olomouci, a od září 2017 fungují další čtyři ScioŠkoly – na Praze 4, Praze 6, v Jihlavě a Frýdku-Místku. Vzhledem k tomu, že poslední jmenovaná škola nedostala souhlas ke zřízení od Ministerstva školství a není tak zapsána do rejstříku škol (a nemá nárok na státní dotace), nechává si říkat ScioNeŠkola. V září 2018 otevíráme základní ScioŠkolu na Praze 13 a první Střední ScioŠkolu na Praze 8.

Koncept

ScioŠkoly se od tradičního českého vzdělávacího systému liší v několika bodech:

  1. Personál, který sám sebe nenazývá učitelé, ale průvodci, hraje ve výuce převážně pasivní roli. Výuka tak spočívá především na samotných žácích. Není snaha učit žáky tvrdé znalosti, účelem je naučit je učit se.
  2. Výuka se jen málo odehrává v lavicích klasickou formou (frontální výuka), ale pomocí projektů. Žáci si volí témata, na kterých samostatně nebo týmově pracují (projekty) a jejichž výsledky pak ostatním prezentují.
  3. Výuka se často odehrává mimo školu (výstavy, exkurze, výlety, hřiště, příroda).
  4. Ačkoli je zpětná vazba častá a zůstává důležitou součástí výuky ve ScioŠkole, ve škole se neznámkuje, netestuje a nestresuje. Žáci nedostávají domácí úkoly.
  5. Žáci nejsou typicky děleni do tříd dle svého věku, ale dle svých znalostí, schopností a vlastního zájmu. Třídy jsou tak věkově smíšené.
  6. Součástí školy je školní parlament (shromáždění), který se schází každý týden a projednává společný chod školy a ustanovuje nová pravidla. Každý průvodce i žák má jeden hlas při hlasování a ačkoli je účast na shromážděních dobrovolná, odsouhlasená pravidla jsou závazná.
  7. Ve třídě se učí maximálně 15 žáků.

Externí odkazy