Sascha Schneider

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sascha Schenider, fotografie z roku 1904.
Karel May a Sascha Schenider, fotografie z roku 1904.
Hrob Saschy Schenidera v Drážďanech

Sascha Schneider, plným jménem Rudolph Karl Alexander Schneider (21. září 1870 Petrohrad, Rusko - 1927, Výmar, Německo) byl německý malíř, známý především jako autor obálek knih německého spisovatele Karla Maye.

Dětství a mládí strávil Sascha Schneider, syn redaktora a majitele tiskárny, v Petrohradě. Roku 1881 přesídlila rodina nejdříve do Curychu a po smrti otce do Drážďan.

Roku 1889 po maturitě začal Sascha své umělecké studium na malířské akademii v Drážďanech. Roku 1893 si zařídil se svými kolegy ateliér a od roku 1894 pořádal výstavy. Svou vlastní uměleckou dílu si zařídil roku 1900 v Míšni a v té době vytvořil např. v Lipsku působivé nástěnné malby. Byl to skvělý kreslíř, malíř i sochař, intelektuální a velmi jemný muž, zahleděný svým dílem do šera chrámů a do světa ikonostasu, o čemž svědčí názvy jeho obrazů Anarchista, Poutník a sfinga, Jidáš, Pán světa.

Roku 1903 se Schneider seznámil s německým spisovatelem Karlem Mayem a stal se jedním z nejbližších spisovatelových přátel. Dlouhé roky tohoto přátelství jsou doloženy tvorbou nádherných obálek se slohově čistými symbolickými kompozicemi pro nová vydání Mayových knih. Schneider také vytvořil portréty některých významných postav z děl Karla Maye (např. Marah Durimeh či mrtvý Vinnetou, stoupající k nebi). Roku 1906 vymodeloval Schneider pro sebe a Maye postavy sfing, dodnes střežící spisovatelův hrob.

Koncem svého života působil Schneider jako profesor ve Výmaru, kde zemřel roku 1927 na následky těžkého onemocnění cukrovkou.

Gallerie[editovat | editovat zdroj]


Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu