Santa Maria sopra Minerva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fasáda kostela

Santa Maria sopra Minerva je bazilikální kostel v Římě. Byl postaven v oblasti Campus Martius, a je považován za první gotický římský kostel, a hlavní městský dominikánský kostel. Bazilika stojí na malém náměstí Minerva blízko Pantheonu, v rione Pigna.


Bazilika získala své jméno tak, že je jako mnoho raně křesťanských bazilik, postavena přímo nad (sopra) základy chrámu zasvěceného bohyni Minervě. Pod skromnou fasádou se nachází oblouková klenba, zdobená červenými žebry a modrým pozadím se zlacenými hvězdami. V 19. století proběhla rekonstrukce v gotickém stylu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hlavní loď

Detaily zničení Minervina chrámu, postaveného Pompejem kolem roku 50 př. n. l., nejsou známy, pravděpodobně byl vypleněn barbary. Římské pozůstatky lze nalézt v kryptě, která byla součástí prvního křesťanského chrámu Panny Marie; vystavěli jej řečtí mniši v 8. století. Kolem roku 1260 papež Alexandr IV. (1254-1261) kostelík předal bratřím kazatelům Dominikánskéhou řádu, kteří přišli od Sv. Sabiny na Aventinu. Dominikáni chrám i s klášterem vlastní dodnes, zatímco rozsáhlá knihovna Biblioteca Casanatense byla zestátněna.

Dva talentovaní dominikánští mniši, Fra Sisto Fiorentino a Fra Ristoro da Campi, kteří pracovali již na stavbě kostela Santa Maria Novella ve Florencii, začali se stavbou současné budovy roku 1280, během pontifikátu Mikuláše III.. Trojlodní bazilika byla dokončena roku 1370. Rekonstrukce provedli Carlo Maderno a další architekti. Kostel získal barokní fasádu, ale v 19. století byl přestavěn ve středověkém stylu (regotizován). Dochovaly se pozdně portály dvou vchodů z 15. století.

Do základů stavby bylo při svěcení pohřbeno tělo svaté dominikánky Kateřiny ze Sieny, pouze hlava byla ponechána v kostele San Domenico v Sieně). Její náhrobek je před hlavním oltářem. V severní části příčné lodi je pod sakristií na požádání přístupná místnost, kde podle tradice sv. Kateřina roku 1380 zemřela (Ve skutečnosti zemřela v sousedním domě a pod sakristii byly přeneseny jen některé kamenné fragmenty. Roku 1637 dal interiér zrekonstruovat kardinál Barberini. Fresky od Antoniazza Romana, které zdobily původní stěny, byly zničeny. Před zbudováním San Giovanni dei Fiorentini, byla Minerva kostelem Florenťanů, a proto je místem posledního odpočinku mnoha prelátů, šlechticů, a občanů pocházejících z tohoto toskánského města.

Sakristie byla místem dvou konkláve. První, v březnu 1431, zvolila papeže Evžena IV.; druhá , v březnu 1447, Mikuláše V.. V gotickémo konventu, zbudovaném v letech 1280 - 1330, se konaly slavné soudy, například Galileův sál byl pojmenován po roce 1633, kdy se zde konal proces s Galileem Galileim.

Hlavní umělecká díla[editovat | editovat zdroj]

Náhrobky Lva X. a Klementa VII.[editovat | editovat zdroj]

Náhrobek Lva X.

Tyto stavby, v podobě triumfálních oblouků, stojí proti sobě vedle hlavního oltáře. Postavil je Antonio da Sangallo mladší, za sochařskou výzdobu byl zodpovědný Baccio Bandinelli. Oba umělci s pomocníky na nich pracovali v letech 1536 až 1542. Každý oblouk má tři výklenky, v prostředním je socha sedícího papeže na podstavci. Lva X. zpodobnil Raffaello di Montelupo, Klementa VII. Nanni di Baccio Bigio. Nad nimi je vlys: setkání Klementa VII. s Karlem V. a setkání Lva X. s Františkem I. v Bologni.

I když současná podoba hrobek odkazuje na Michelangelův vliv, původní nákresy Bandineliho zobrazují náhrobek v etruském stylu. Někteří historici vidí stylovou spojitost této dvojice hrobů s pohřebištěm Medičejů v kostele San Lorenzo ve Florencii.

Jiné kostely stejného jména[editovat | editovat zdroj]

V Assisi, byl v 16. století postaven kostel Santa Maria sopra Minerva se zachovalou cellou římského chrámu. Jeho portiko v korintském stylu je dosud zachováno.

Seznam kardinálů-titulářů kostela Santa Maria Sopra Minerva[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Santa Maria sopra Minerva na anglické Wikipedii.

  • Claudio RENDINA, Le chiese di Roma, Roma 2004, s. 259 - 260.