San Vitale (Řím)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fasáda San Vitale

San Vitale je římský bazilikální kostel, stojící v rione Monti. Je také nazýván Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio nebo Santi Vitale e Compagni Martiri in Fovea.

Bazilika byla postavena kolem roku 400, a vysvěcena papežem Inocencem I. v letech 401/402. Jeho zasvěcení svatému Vitalovi a jeho rodině (Valérii, jeho ženě, a jeho synům) je datováno do roku 412. San Vitale se stal titulárním kostelem (Titulus Vestinae) roku 499.

Budova byla několikrát přestavována. Nejvýznamnější úpravy proběhly v letech 1475, 1598, 1938 a 1960. Kostel je v současné době několik metrů pod úrovní via Nazionale. Papež Pius IX. nechal roku 1859 přistavět k portiku z 5. století schodiště.

Stavba je jednolodní se zdmi zdobenými freskami, zobrazující mučednické výjevy. Apsidu vymaloval Andrea Commodi.

Kardinálský titul[editovat | editovat zdroj]

Titul Vestinae byl ustanoven za pontifikátu papeže Inocence II. díky štědrosti římské matróny Vestiny. na římském synodu r. 595 byl zmíněn jako titul San Vitale. Roku 1596, když byl kostel zničen, byl zrušen papežem Klimentem VIII, ale papež Lev XIII. jej 16. prosince 1880 obnovil pod názvem Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio in Vestina.

Přehled kardinálů - titulářů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku San Vitale (Rome) na anglické Wikipedii.

  1. http://de.wikipedia.org/wiki/Peter_von_Schaumberg
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu