Saluki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Saluki

Saluki, saluka či perský chrt, je íránské psí plemeno vyšlechtěné pro lov gazel.[zdroj?] Dnes je chován spíše jako společenský nebo dostihový pes.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Saluki má typickou chrtí postavu, je štíhlý, elegantní. Hlava je dlouhá, nesená vzpřímeně na dlouhém krku; čelní sklon mírný, uši svěšené. Hrudník je úzký, avšak hluboký, elegantní křivkou přechází ve vtažené břicho. Ocas je dlouhý, nízko nasazený a svěšený.

Kohoutková výška se obvykle pohybuje v rozmezí 60 a 70 cm, feny mohou být i menší. Srst je jemná a hladká. Vyskytují se dvě varianty: první (běžnější) s třásněmi na uších a opeřením na nohách a druhá zcela hladkosrstá. Barevnost se pohybuje od bílé přes zlatou, rezavou a černostříbrnou až k trikolorní (černá, bílá, tříslová). Oči a nos jsou tmavé.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jako ostatní chrti je saluki nezávislý, aristokratický pes se silným loveckým instinktem.[zdroj?] Doma je klidný, k cizím lidem se chová odměřeně. Jiných psů si většinou nevšímá. Výchova perského chrta není snadná. Vyžaduje respekt k jeho povaze a mnoho trpělivosti.[zdroj?] Poslouchá jenom pokud to sám uzná za vhodné a nesnáší tvrdý výcvik. Nebývá však přehnaně vzdorovitý.

Saluki je rovněž vhodným plemenem pro psí dostihy a případně i lovecký výcvik (pro honicí psy). Může také běhat vedle kola.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Postačí občasně kartáčovat na místech s delšími chlupy, kontrolujte pravidelně oblasti okolo uší a drápy udržujte krátké.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]