V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Salerno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Salerno
SalernoCanalone.jpg
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Kampánie
Provincie Salerno
zeměpisné souřadnice:
Výška 4 m n. m.
Rozloha 58 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 135 818
• Hustota zalidnění: 1 484/km²
Části obce Fuorni, Giovi, Matierno, Ogliara, Pastorano, Rufoli, Sant'Angelo, Sordina
Sousední obce Baronissi, Castiglione del Genovesi, Cava de' Tirreni, Giffoni Valle Piana, Pellezzano, Pontecagnano Faiano, San Cipriano Picentino, San Mango Piemonte, Vietri sul Mare
PSČ 84100
Telefonní předvolba +39 89
Pozice obce na mapě Itálie
Salerno

Salerno je italské město v oblasti Kampánie, hlavní město stejnojmenné provincie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Největší rozkvět zajistili Byzantinci a později Normané, vládnoucí odtud celému jihu Itálie. Salerno proslavila lékařská fakulta, na níž údajně směly již v 11. století studovat i dívky.

Románské Duomo z 11. století zdobí brána Porta dei Leoni z téže doby a zvonice z 12. století. Chrámové schodiště vede k jedinečnému atriu, doplněnému 18 sloupy z antického Paesta, dále se zde nacházejí antické sarkofágy, fresky a mozaiky. Mozaika v prostřední lodi představuje sv. Matouše, jehož ostatky sem byly přeneseny z Paesta a uloženy v chrámové kryptě v roce 954.

Chrámové Museo Diocesano ochraňuje cenná umělecká díla ze slonoviny a obrazy (Vaccaro, Caravaggio). Museo archeologio vystavuje nálezy z okolí. Ve starobylých uličkách mezi historickými domy stojí i kostel Del Crocifisso z 10.-11. století s antickými sloupy a freskami v podzemní kryptě.

Vyhlídkové korzo Lungomare Trieste vede podél přístavu, z něhož pravidelně vyplouvají lodě na Capri, do Amalfi a Positana. V říjnu se zde koná mezinárodní filmový festival. Při příjemném posezení lze ochutnat výborné víno Silento v bílé, červené nebo růžové verzi nebo všudypřítomný citronový likér Limoncello.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky