Saguaro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carnegiea gigantea v arizonském Saguaro National Park

Carnegiea gigantea je jeden z nejznámějších kaktusů vůbec, známý také po indiánským názvem saguaro. Proslavil se jednak svou výškou a také nezaměnitelným habitem. Může být vyšší, než 18 metrů. Svícnovitě větvený stonek je pro tento druh charakteristický a porosty saguár v přírodě vypadají velmi impozantně. První květy v přírodě se objevují na jedincích starých přibližně 75 let a odhaduje se, že nejstarší exempláře jsou staré přibližně 250 let. Bílé květy se otevírají v noci a jejich opylení zajišťují především netopýři a hmyz.

Carnegiea gigantea

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostliny saguár lze nalézt v přírodě především v Arizoně, Kalifornii a menší lokality zasahují také do Sonory v Mexiku. Vyskytuje se pouze na místech s nadmořskou výškou nižší než 1500 metrů.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Má sloupovitý vzpřímený kmen, rozdělený do početných žeber. v jedné třetině výšky vyrůstají boční větve, které jsou také vzpřímené a nepřevyšují hlavní stonek. Má až 65 cm široký stonek a dorůstá výšky stromu. Mladý kmen je tmavozelený a má 12-24 tupých žeber; starší exempláře mohou mít i 30 žeber. Květy se objevují ve vrchní části.

Trny[editovat | editovat zdroj]

  • Okrajové trny, je jich 12 - 16 = 1-2cm
  • Středové trny, je jich 3 - 6 = 7-8cm

Růst a pěstování[editovat | editovat zdroj]

Sugaro roste velmi pomalu (k dosažení výšky 1 m potřebuje 30 let) a špatně snáší pěstitelské přehmaty. Má rád slunná stanoviště a mírně vápenaté, dobře propustné půdy. Během vegetační doby je třeba mírně zalévat a od poloviny podzimu až do jara udržovat za sucha. Dobře odolává chladu (nejnižší teploty 7-8 °C) a pěstuje se snadno. Ačkoliv se jedná o známou a efektivní rostlinu, kaktusáři s ní ve sbírkách nemají příliš dobré zkušenosti[zdroj?].

Prvních pět let svého života dorůstá výšky několika centimetrů. Rychlost růstu ale záleží na klimatu a umístění. Obvykle se kaktusy rozvětvují okolo padesátého až sedmdesátého roku života. Místa s nízkými srážkami mohou způsobit, že rozvětvení může vzniknout dokonce až okolo 100 let. Saguaro začíná kvést až od svých 35 let a od té doby pak každý rok od konce dubna do začátku června. Květy se pak na noc otevírají a přes poledne zavírají. Květy jsou totiž opylovány netopýry, ptáky a hmyzem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Výsev semen na jaře při teplotách 20-22 °C nebo řízkováním na počátku léta. V poušti se saguaro rozmnožuje díky výkalům pouštních zvířat, které pojídají semena saguara. I když jeden kaktus vytvoří za život okolo čtyřiceti milionů semen, jen několik málo semen dokáže vyrůst do podoby svého předchůdce.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Květ kaktusu saguaro je jedním ze symbolů státu Arizona.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu