Sagrada Família

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na jeden z bočních vstupů, nejstarší část fasády

Chrám Sagrada Familia (česky chrám Svaté rodiny) se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Stavební práce na něm začaly v roce 1882, trvají dodnes. Chrám je hlavní stavbou slavného architekta Antonia Gaudího. Toto neobyčejné stavební dílo mělo podnítit návrat k učení římskokatolické církve. Chrám byl vysvěcen papežem Benediktem XVI. 7. listopadu 2010, který ji také propůjčil titul basillica minor. [1]

Antonio Gaudí[editovat | editovat zdroj]

Antonio Gaudí

Gaudího práce vykazuje vlivy maurské architektury. Zajímal se o Art nouveau, jeho přístup k architektuře je však velmi individuální a nekonvenční. Místo přesných projektů zhotovoval neostré skicy, často chodil na staveniště a pozoroval všechny detaily, aby je mohl případně pozměnit. Gaudí převzal projekt Sagrada Familia ve velmi raném stadiu (v roce 1883), věnoval mu hodně energie. V roce 1926 však zemřel a ukázalo se nemožné pokračovat ve stavbě v jeho duchu. Předpokládá se, že by Gaudí nezůstal u zbarvení přírodního kamene, měl rád barvy a řada jeho prací ukazuje nadměrné používání různých tónů barev.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Gaudí zamýšlel ze Sagrady Familii vybudovat „poslední velkou svatyni křesťanství“, a proto je tato katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly. Jeden z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista. Věže reprezentující evangelisty budou v budoucnosti doplněny sochami zpodobňujícími tradiční symboly těchto světců: býk (sv. Lukáš), anděl (sv. Matouš), orel (sv. Jan) a lev (sv. Marek). Centrální věž Ježíše Krista bude doplněna obrovským křížem.

Ví se, že Gaudí také chtěl vybavit chrám třemi monumentálními fasádami: Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání a každá z nich měla mít své 4 věže. Do roku 1935, kdy byla stavba přerušena, byla dostavena pouze východní fasáda – Narození. Na vrcholech jejích věží jsou různé geometrické tvary – při jejich stavbě byl Gaudí pravděpodobně ovlivněn kubismem.

Dekorace zahrnuje také mnoho liturgických textů jako „Hosanna“, „Gloria“, nebo „Sanctus“; na velkých dveřích fasády Narození můžeme číst různé texty z Bible v různých jazycích včetně katalánštiny.

Dokončení chrámu[editovat | editovat zdroj]

Model celé budovy od Antonia Gaudího

O dokončení kostela probíhala řada diskusí. Někteří říkají, že dokončení by bylo jako kdybychom Venuši Mélské přidělali ruce, jiní by s dostavbou jen souhlasili. Nedávno byla postavena úplně nová fasáda představující Kristovo utrpení, která je však místy velice nepodobná Gaudího dílu a jeho myšlence.[zdroj?] Celkové dokončení katedrály se plánuje na rok 2026 – 100. výročí smrti Antonia Gaudího. Stavba bude probíhat celkem 144 let.[2]

Architekti, kteří se po smrti Gaudího na výstavbě katedrály podíleli, se snažili dodržovat původní Gaudího plány. Je zajímavé, že od počátku stavby až dodnes se katedrála staví z darů a příspěvků. [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ct24.cz/svet/106482-papez-posvetil-gaudiho-chram-homosexualove-protestovali-libanim/
  2. Gaudího katedrálu Sagrada Família dokončí v roce 2026. Podívejte se, jak bude vypadat
  3. http://www.sagradafamilia.org

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZERBST, Rainer. Antoni Gaudí. Překlad Miroslav Veselý. [s.l.] : Benedikt Taschen / Vydavateľstvo Slovart, 1985. ISBN 3-8228-9715-9. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 41°24′14″ s. š., 2°10′28″ v. d.