Sabaton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sabaton
Sabaton - VH11.JPG
Základní informace
Původ Švédsko Švédsko
Žánry Power metal
Heavy metal
Aktivní roky 1999 - dosud
Vydavatel Nuclear Blast
Web sabaton.net
Současní členové
Joakim Brodén
Chris Rörland
Thobbe Englund
Hannes Van Dahl
Pär Sundström
Dřívější členové

Richard Larsson
Daniel Mÿhr
Rikard Sundén
Daniel Mullback
Oskar Montelius

Robban Bäck

Snowy Shaw
Některá data se získávají z datové položky.

Sabaton je power metalová kapela ze Švédska, založená v roce 1999. Po textové stránce je jejich hlavním tématem válka. Časté jsou motivy z druhé světové války. Zejména u alb Primo Victoria a Attero Dominatus, kde jsou všechny písně, s výjimkou závěrečných skladeb, inspirovány historickými bitvami.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sabaton vznikli v roce 1999. Poté co nahráli několik písní ve studiu Abyss, kontaktovaly je nahrávací společnosti. Kapela se rozhodla podepsat smlouvu s italským labelem, který vydal jejich promo-CD Fist For Fight - jehož obal vytvořil proslulý Ken Kelly (Manowar) - se záměrem podpořit následující počiny.

O rok později vznikly první nahrávky, Sabaton se vrátili s debutovým albem Metalizer, na kterém spolupracovali s Peterem Tägtgrenem.

Sabaton vystupovali ve Švédsku a po dvou letech, kdy čekali na vydání alba Metalizer, se rozhodli nahrát další album. Tentokrát se však rozhodli pracovat na vlastní pěst, bez finanční podpory nahrávací společnosti.

Kapela nahrála třetí album s názvem Primo Victoria a opět začala vyjednávat s několika mezinárodními nahrávacími společnostmi. Nakonec se upsali firmě Black Lodge, metalové divizi společnosti Sound Pollution.

Čtvrté album, pojmenované Attero Dominatus, na němž pokračují v tématu války z desky Primo Victoria, vyšlo v Evropě 28. července 2006. Obsahuje písně např. „Back in Control“ (o britském útoku za Války o Falklandy), „Attero Dominatus“ (o sovětském útoku na Berlín, který ukončil druhou světovou válku v Evropě) nebo „Angels Calling“ (což je píseň o zákopové válce za první světové války).

Sabaton také znovu vydali své první album Metalizer ve dvoudiskové edici, kde druhé CD obsahuje kompletní původní verzi alba Fist for Fight. Jako bonus je zde nová píseň Birds of War. Album vyšlo v březnu roku 2007.

Sabaton vydal své nové album 30. dubna 2008 pod názvem The Art of War. Album The Art Of War je inspirováno stejnojmennou knihou, kterou sepsal v 6. století př. n. l. čínský generál Sun-c'. Písně byly sepsány podle jednotlivých kapitol knihy Umění války (taktika, přesun, využití ohně atd). Motivem jsou opět války, jak je u Sabatonu zvykem. Např. píseň "40:1" pojednává o 720 polských vojácích, kteří v roce 1939 tři dny odolávali invazi německých sil, kterou tvořilo 40 000 vojáků (proto název 40:1), v bitvě u Wizny, „Talvisota“ je o neúspěšné sovětské invazi do Finska atd. Část písní je také uvedena ženským hlasem citujícím pasáže z knihy.

Toto album se Sabaton rozhodli vydat v několika verzích. Klasické CD, Special Edition obsahující knihu The Art of War a singl Cliffs of Gallipoli a klasickou LP desku. Vše vyšlo 30. května 2008.

21. května 2010 vyšlo album Coat of Arms. Jako v předchozích albech se i zde jako hlavní motiv vyskytuje válka.

3. září 2010 vyšel k albu Coat of Arms první videoklip k písni Uprising, v hlavní roli byl obsazen Peter Stormare.
25. května 2011 vyšel k albu Coat of Arms videoklip k písni Screaming Eagles. 30. března 2012 došlo k odchodu čtyř členů kapely. Jejich následovníci byli oficiálně představeni na oficiálních webových stránkách 2. dubna 2012. Bývalí členové vytvořili spolu s jinými muzikanty skupinu Civil War.

V roce 2014 vyjde studiové album Heroes.

Ovšem tato deska unikla na internet ještě před vydáním a to o 9 dní.

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Současní členové[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

  • Oskar Montelius - kytara (1999-2012)
  • Rikard Sundén - kytara (1999-2012)
  • Daniel Mÿhr - klávesy (2005-2012)
  • Daniel Mullback - bicí (2001-2012)
  • Richard Larsson - bicí (1999-2001)
  • Robban Bäck- bicí (2012-2013)

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]