Sü Ta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sü Ta

Sü Ta (čínsky pchin-jinem Xú​ Dá, znaky 徐達; 13321385) byl čínský generál, jeden ze zakladatelů říše Ming. Byl přítelem a předním vojevůdcem Chung-wua, prvního mingského císaře, a stal se tchánem jeho syna a třetího mingského císaře Jung-leho.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sü Ta se roku 1353 připojil k povstání rudých turbanů, namířeného proti mongolské vládě nad Čínou, jako jeden z 24 společníků Ču Jüan-čanga, budoucího císaře Chung-wua. Stal se jedním z nejpřednějších Čuových důstojníků a později generálů. Roku 1368, poté co se Ču Jüan-čang prohlásil prvním mingským císařem, vedl severní tažení mingské armády proti mongolské říši Jüan. Na podzim 1368 dobyl Peking a donutil jüanského císaře Togon Temüra ustoupit z Číny na sever.

Při následujících bojích s Mongoly armáda pod jeho vedením roku 1370 dočasně obsadila Karakorum, hlavní město Mongolska, a získala tisíce zajatců. Pronikl dokonce za Jabloňový hřbet do Zabajkalska, severněji než jakákoli čínská armáda v historii.[1]

Sü zemřel roku 1385 za nejasných okolností, nicméně nikdy nebyl obviněn ze zrady ani spiknutí, jako řada jeho méně šťastných spolubojovníků. Podle lidové legendy byl alergický na husy, a zemřel poté, co se neodvážil odmítnout husu poslanou mu císařem a snědl ji.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Xu Da [online]. Encyclopædia Britannica Online, [cit. 2011-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DENG, Yinke. History of China. Beijing : China Intercontinental Press, 2007. ISBN 9787508510989. S. 131–132. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xu Da na anglické Wikipedii.