Sídliště Lužiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Centrální park s tubusem metra, v pozadí paneláky sídliště Lužiny

Sídliště Lužiny je část sídlištního komplexu Jihozápadní Město v městské části Praha 13 na katastrálním území Stodůlky. Stojí jižně od Centrálního parku a západně od jeho východního zakončení, severně od jižního oblouku Jeremiášovy ulice a východně od Oistrachovy ulice. Na sídlišti se nacházejí stanice metra Lužiny a Luka.

Členění a ulice[editovat | editovat zdroj]

Ze statistického hlediska je sídliště tvořeno třemi základními sídelními jednotkami:

  • Lužiny-střed (část severně od tratě metra, zahrnující rondely Kettnerova, U jezera, Bronzová a Zázvorkova a ulice Horákova a Sezemínská),
  • Lužiny-jih (část jižně od ulice Archeologická a východně od ulice Mukařovského až k ulici Pod hranicí, zahrnuje dvojrondel Amforová – Podpěrova – Brdičkova, ulici Kolovečskou, půlrondel Píškova a ulice Mohylová, Zvoncovitá, Böhmova a Modrá.
  • Luka (část jihozápadně ud ulice Mukařovského; zahrnuje vrstvený dvojrondel Bellušova – Chlupova – Neustupného, ulici Holýšovskou, dvojrondel Trávníčkova – Fantova, kulturní a obchodní centrum Luka.

V každé z částí se nachází jeden velký komplex základní školy mimo rondely a jeden až dva menší pavilony ZŠ uvnitř rondelů, dále se na sídlištích nacházejí mateřské školy, restaurace, parkoviště a další objekty.

Vzhled sídliště[editovat | editovat zdroj]

Sídliště je tvořeno především panelovými domy, které jsou uspořádány do rondelů, což je po Plzni-Košutce jediné takové uspořádání ve střední Evropě.[zdroj?] Rondel tvoří půlkruh (případně dva vnořené půlkruhy), ve kterém je klidová zóna s pískovištěm, hřištěm a zelení. U stanice metra Lužiny je obchodní centrum s knihovnou.

Severně od sídliště se v údolí Prokopského potoka nachází Centrální park se dvěma retenčními nádržemi (bezejmenná N1 Stodůlky a N2 Stodůlky neboli Nepomucký), vytvořený v 90. letech 20. století. Přes údolí a park vede na sídliště Nové Butovice most metra linky B, zprovozněný v roce 1994. Na svém západním okraji Oistrachovou ulicí sousedí sídliště Lužiny se sídlištěm Stodůlky.

Staré a vilové Lužiny[editovat | editovat zdroj]

Na stodůleckém katastrálním území stála ještě v roce 1870 samota zvaná Na Lužinách. V poslední čtvrtině 19. století se zde začalo stavět a vznikla osada Lužiny. Osada měla na přelomu století 34 domy a 266 obyvatel. K Praze byly Lužiny připojeny společně s obcí Stodůlky v roce 1974. Vilová část Lužin stojí severně od Centrálního parku, jejím centrem je náměstí Na Lužinách.

Luziny panorama.jpg

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sídliště Lužiny ve Wikimedia Commons