Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 1968

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olympijské kruhy
Piktogram rychlobruslení

Závody v rychlobruslení se na Zimních olympijských her 1968 v Grenoblu uskutečnily ve dnech 9.–17. února 1968 na otevřené dráze Anneau de Vitesse.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Anneau de Vitesse

V Grenoblu bylo na programu celkem 8 závodů, čtyři pro muže a čtyři pro ženy. Muži startovali na tratích 500 m, 1500 m, 5000 m a 10 000 m, ženy na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m a 3000 m.

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Nizozemsko (NED) 3 3 3 9
2. Norsko (NOR) 1 3 0 4
3. Finsko (FIN) 1 1 0 2
3. Sovětský svaz (URS) 1 1 0 2
5. Švédsko (SWE) 1 0 1 2
6. Západní Německo (FRG) 1 0 0 1
7. Spojené státy americké (USA) 0 4 1 5
Celkem 8 12 5 25

Muži[editovat | editovat zdroj]

Maďarská známka s motivem rychlobruslení vydaná při příležitosti ZOH 1968

500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Erhard Keller Západní Německo 40,3 0,0
Stříbrná medaile Magne Thomassen Norsko 40,5 +0,2
Stříbrná medaile Richard McDermott Spojené státy americké 40,5 +0,2
4. Jevgenij Grišin Sovětský svaz 40,6 +0,3
5. Arne Herjuaune Norsko 40,7 +0,4
5. John Wurster Spojené státy americké 40,7 +0,4
5. Neil Blatchford Spojené státy americké 40,7 +0,4
8. Seppo Hänninen Finsko 40,8 +0,5
8. Håkan Holmgren Švédsko 40,8 +0,5
8. Kejiči Suzuki Japonsko 40,8 +0,5

1500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Kees Verkerk Nizozemsko 2:03,4 (OR) 0,0
Stříbrná medaile Ard Schenk Nizozemsko 2:05,0 +1,6
Stříbrná medaile Ivar Eriksen Norsko 2:05,0 +1,6
4. Magne Thomassen Norsko 2:05,1 +1,7
5. Bjørn Tveter Norsko 2:05,2 +1,8
5. Johnny Höglin Švédsko 2:05,2 +1,8
7. Svein-Erik Stiansen Norsko 2:05,5 +2,1
8. Eduard Matusevič Sovětský svaz 2:06,1 +2,7
9. Peter Nottet Nizozemsko 2:06,3 +2,9
10. Örjan Sandler Švédsko 2:07,0 +3,6

5000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Fred Anton Maier Norsko 7:22,4 (WR) 0,0
Stříbrná medaile Kees Verkerk Nizozemsko 7:23,2 +0,8
Bronzová medaile Peter Nottet Nizozemsko 7:25,5 +3,1
4. Per Willy Guttormsen Norsko 7:27,8 +5,4
5. Johnny Höglin Švédsko 7:32,7 +10,3
6. Örjan Sandler Švédsko 7:32,8 +10,4
7. Jonny Nilsson Švédsko 7:32,9 +10,5
8. Jan Bols Norsko 7:33,1 +10,7
9. Kimmo Koskinen Finsko 7:35,9 +12,5
10. Valerij Lavruškin Sovětský svaz 7:37,9 +15,5

10 000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Johnny Höglin Švédsko 15:23,6 (OR) 0,0
Stříbrná medaile Fred Anton Maier Norsko 15:23,9 +0,3
Bronzová medaile Örjan Sandler Švédsko 15:31,8 +8,2
4. Per Willy Guttormsen Norsko 15:32,6 +9,0
5. Kees Verkerk Nizozemsko 15:33,9 +10,3
6. Jonny Nilsson Švédsko 15:39,6 +16,0
7. Magne Thomassen Norsko 15:44,9 +21,3
8. Peter Nottet Nizozemsko 15:54,7 +31,1
9. Valerij Lavruškin Sovětský svaz 15:54,8 +31,2
10. Stanislav Seljanin Sovětský svaz 15:56,4 +32,8

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Východoněmecká známka s motivem rychlobruslení vydaná při příležitosti ZOH 1968

500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Ljudmila Titovová Sovětský svaz 46,1 0,0
Stříbrná medaile Mary Meyersová Spojené státy americké 46,3 +0,2
Stříbrná medaile Dianne Holumová Spojené státy americké 46,3 +0,2
Stříbrná medaile Jennifer Fishová Spojené státy americké 46,3 +0,2
5. Ellie van den Bromová Nizozemsko 46,6 +0,5
6. Sigrid Sundbyová Norsko 46,7 +0,6
6. Kaija Mustonenová Finsko 46,7 +0,6
8. Kirsti Biermannová Norsko 46,8 +0,7
9. Taťjana Sidorovová Sovětský svaz 46,9 +0,8
9. Irina Jegorovová Sovětský svaz 46,9 +0,8

1000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Carry Geijssenová Nizozemsko 1:32,6 (OR) 0,0
Stříbrná medaile Ljudmila Titovová Sovětský svaz 1:32,9 +0,3
Bronzová medaile Dianne Holumová Spojené státy americké 1:33,4 +0,8
4. Kaija Mustonenová Finsko 1:33,6 +1,0
5. Irina Jegorovová Sovětský svaz 1:34,4 +1,8
6. Sigrid Sundbyová Norsko 1:34,5 +1,9
7. Jeanne Ashworthová Spojené státy americké 1:34,7 +2,1
8. Kaija-Liisa Keskivitikkaová Finsko 1:34,8 +2,2
9. Kirsti Biermannová Norsko 1:35,0 +2,4
10. Stien Kaiserová Nizozemsko 1:35,2 +2,6

1500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Kaija Mustonenová Finsko 2:22,4 (OR) 0,0
Stříbrná medaile Carry Geijssenová Nizozemsko 2:22,7 +0,3
Bronzová medaile Stien Kaiserová Nizozemsko 2:24,5 +2,1
4. Sigrid Sundbyová Norsko 2:25,2 +2,8
5. Lāsma Kaunisteová Sovětský svaz 2:25,4 +3,0
6. Kaija-Liisa Keskivitikkaová Finsko 2:25,8 +3,4
7. Ljudmila Titovová Sovětský svaz 2:26,8 +4,4
8. Ruth Schleiermacherová Německá demokratická republika 2:27,1 +4,7
9. Christina Lindblomová Švédsko 2:27,5 +5,1
9. Hildegard Sellhuberová Západní Německo 2:27,5 +5,1

3000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Ans Schutová Nizozemsko 4:56,2 (OR) 0,0
Stříbrná medaile Kaija Mustonenová Finsko 5:01,0 +4,8
Bronzová medaile Stien Kaiserová Nizozemsko 5:01,3 +5,1
4. Kaija-Liisa Keskivitikkaová Finsko 5:03,9 +7,7
5. Wil Burgmeijerová Nizozemsko 5:05,1 +8,9
6. Lidija Skoblikovová Sovětský svaz 5:08,0 +11,8
7. Christina Lindblomová Švédsko 5:09,8 +13,6
8. Anna Sablinová Sovětský svaz 5:12,5 +16,3
9. Sigrid Sundbyová Norsko 5:13,3 +17,1
10. Jeanne Ashworthová Spojené státy americké 5:14,0 +17,8

Program[editovat | editovat zdroj]

Den Datum Závod
den 4 9. února 1968 500 m ženy
den 5 10. února 1968 3000 m ženy
den 6 11. února 1968 1000 m ženy
den 7 12. února 1968 1500 m ženy
den 9 14. února 1968 500 m muži
den 10 15. února 1968 5000 m muži
den 11 16. února 1968 1500 m muži
den 12 17. února 1968 10 000 m muži

Zúčastněné země[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Speed skating at the 1968 Winter Olympics ve Wikimedia Commons