Rybaření

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rybaření je zálibou i sportem

Rybaření je záliba i sport spočívající v lovu ryb na udici. Někdy se označuje také pojmem rybolov, ačkoliv tento termín může znamenat i průmyslový odchyt či výlov ryb z moří a rybníků.

Rybaření je založeno na přirozené potřebě ryb přijímat potravu. Účelem je přimět rybu, aby spolkla nástrahu, v níž je ukrytý háček. Nástrahy můžou být i umělé.

Rybáře v České republice sdružují organizace Český rybářský svaz a Moravský rybářský svaz, které také obhospodařují většinu rybářských revírů.

Druhy ryb[editovat | editovat zdroj]

Ryby se rozdělují na dravce, všežravce a býložravce. Dravci se loví pouze na živočišné, nebo umělé nástrahy[zdroj?].

Dopady na životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Americký výzkum konstatoval, že rybáři a lovci kontaminují životní prostředí tisíci tunami olova ročně vinou používání olověných broků a olůvek.[1] Neuklizené rybářské vlasce a háčky mohou dále smrtelně zraňovat ryby a vodní ptáky i jiné živočichy včetně lidí. Přítomností rybářů může docházet k poškozování pobřežní vegetace a vyrušování vodních živočichů.

Jako pozitivum možno uvést, že rybáři se někdy starají o vodní plochy a okolí. Posečou trávu na břehu, posbírají odpadky nebo se snaží vodní živočichy chránit[zdroj?].

Chyť a pusť[editovat | editovat zdroj]

Chyť a pusť je název pro nový pohled a přístup k rybaření jako sportu a oddechovému relaxu. Rybáři si při něm chycené ryby neponechává na jídlo, ale vrací je do vody, často po předchozím fotografování či vážení. Součástí tohoto přístupu je šetrné zacházení s rybami, používání háčků bez protihrotů, které nepoškozují rybí tlamky apod. V Česku je popularizátorem tohoto přístupu k rybaření např. Jakub Vágner.

Rybolovné techniky[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik základních technik rybaření, které se liší způsobem předložení nástrahy. Patří mezi ně:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jaroslav Petr: Lovci, rybáři - náboje a olůvka, EKO - ekologie a společnost. 4/2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]