Rudolfův ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rudolfův ostrov
остров Рудольфа (ruština)
VNIIOarctic.jpg

Rudolfův ostrov
Red pog.png
Rudolfův ostrov
Lokalizace
Ostrovní oblast
RuskoRusko Rusko
• oblast Archangelská oblast
• rajón Primorský rajón
297 km²
zeměpisné souřadnice: 81°46′ s. š., 58°56′ v. d.
Délka
16 km
Šířka
8 km
Počet obyvatel
0 (rok )

Rudolfův ostrov, rusky остров Рудольфа, je nejsevernější ostrov Země Františka Josefa a tím pádem i Evropy a Ruska.

S rozlohou 297 km² je jedním ze sedmi větších ostrovů celého souostroví. Nejsevernějším bodem je mys Fligely (911 km od severního pólu). Ostrov byl objeven během rakousko-uherské polární expedice v letech 18721874, její vedoucí poručík Julius Payer jej pojmenoval Kronprinz Rudolph Land po princi Rudolfovi, synovi císaře Františka Josefa I. Koncem 19. a počátkem 20. století se tento ostrov stal výchozím bodem několika výprav k severnímu pólu. Ruský polárník Georgij Jakovlevič Sedov (18771914) na jedné ze svých cest poblíž ostrova zemřel a je zde také pohřben.

Loď uvízlá v ledu Teplického zálivu (1904)

Ostrov se nachází blízko hranice trvalého zamrzání moře a je téměř úplně pokryt ledem. Má strmé břehy, takže je přístupný pouze letadly, která mohou přistávat na 300 m dlouhé přístávací dráze postavené jako základna pro ledovou plovoucí stanici Severní pól 1. V Teplickém zálivu byla meteorologická stanice poprvé uvedená do provozu v létě roku 1932Mezinárodního polárního roku a opuštěná v roce 1941. Později zde jiná stanice fungovala až do roku 1995. Z několika sovětských stanic ze druhé světové války se mnoho nedochovalo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geography of Franz Josef Land na anglické Wikipedii. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudolf Island na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]