Rozhněvaní mladí muži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rozhněvaní mladí muži (anglicky Angry Young Men) byla anglická literární skupina, která vznikla v 50. letech 20. století.

Ve Velké Británii se výrazně projevila revolta mládeže, která v USA přerostla v Beat generaci, která poměrně dlouhou dobu ovládala nejen literární dění v USA a západní Evropě. Zrod tohoto žánru byl způsoben rozvojem universitního života v Anglii a poválečným odklonem od tradic.

Tito lidé nevytvořili žádnou skupinu, ani se nepokusili vytvořit nějaký program. Jedná se o nezávislé autory, kteří jsou spřízněni jednak generačně a jednak stylem psaní.

Jejich styl je silně levicový, kritizují konzumní společnost, britskou konzervativní morálku, zvyklosti a společenské konvence. Tyto jejich politické názory byly někdy považovány za extrémní, nicméně ve srovnání s pozdější beat generation to rozhodně nelze tvrdit.

Jejich dílo spojuje motiv - mladý hrdina, nejlépe čerstvý absolvent univerzity, má nastoupit do zaměstnání, kde má zahájit kariéru. To však odmítá, protože má odpor ke komerční společnosti. Hlavní hrdina nakonec se společností splyne a stane se tak součástí systému, který kritizoval.

Představitelé a vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d HILSKÝ, Martin. Současná britská literatura (1945-1985). In OLIVERIUSOVÁ, Eva; GRMELA, Josef; HILSKÝ, Martin. Dějiny anglické literatury. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1988. S. 236-240.

Související články[editovat | editovat zdroj]