Rodičovský příspěvek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která je obvykle čerpána během rodičovské dovolené. Její výše se vypočítává z tzv. vyměřovacího základu, celkově dávka nesmí přesáhnout 70 % předchozího výdělku a zároveň 220 tisíc Kč. Rodičovský příspěvek je určen pro rodiče, který osobně celodenně řádně pečuje o dítě, které je v rodině nejmladší. V danou chvíli na ni má nárok vždy pouze jen jeden z rodičů, v jejím pobírání se však mohou střídat. Podmínkou pro vyplacení dávky je trvalé bydliště v ČR. Žádost o vyplácení příspěvku rodič podává na odboru sociálních věcí úřadu práce, pod nějž svým bydlištěm spadá.

Rodičovský příspěvek plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud ovšem na ni rodič neměl nárok, může si o rodičovský příspěvek požádat již ode dne narození dítěte. V takovém případě si ale nemá možnost zvolit některou z variant a bude dávku automaticky čerpat ve čtyřleté variantě.

V době čerpání rodičovského příspěvku může rodič pracovat, ale musí přitom zajistit řádnou celodenní péči o dítě jiným způsobem, než jeho umístěním do mateřské školy. Dítě sice může MŠ navštěvovat, ale pravidla takovéto návštěvy jsou určena zákonem. Dítě nesmí rodič dávat do MŠ na dobu delší než 46 hodin měsíčně.

Existují tři druhy čerpání rodičovského příspěvku, a to 2, 3 nebo 4 roky. Délku je možné měnit i v průběhu čerpání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]