Roberta Bondarová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roberta Lynn Bondarová
Roberta Bondarová
Astronautka NRC/CSA
St. příslušnost Kanada
Datum narození 4. prosince 1945 (69 let)
Sault Ste. Marie, Ontario, Kanada
Jiné zaměstnání lékařka
Čas ve vesmíru 8d 1h 44m
Kosmonaut od 1983
Mise STS-42
Znaky
misí
Sts-42-patch.png

Roberta Lynn Bondarová (* 4. prosince 1945 Sault Ste. Marie, Ontario, Kanada) je lékařka, první astronautka z Kanady.

Životní dráha[editovat | editovat zdroj]

Po střední škole nastoupila na University of Guelph v Kanadě, obor zoologie a zemědělství. Skončila ji s úspěchem roku 1968. Poté pokračovala ve tříletém postgraduálním studiu na University of Western Ontario v oboru experimentální patologie a neurologie. Pak následovala další vysoká škola University of Toronto. Tu zakončila získáním titulu PhD v roce 1974 a ve studiu pokračovala na McMaster University v Kanadě. Tady ukončila vzdělávání jako všestranná lékařka v roce 1977. Na poslední jmenované škole pracovala v letech 1982-1983 jako asistující profesorka pro obor neurologie.

V roce 1983 se zapojila na devět let do NRCC/Kanada a od roku 1989 do výcvikového střediska astronautů NASA. V roce 1992 letěla do vesmíru jako 18. žena a 264. člověk z naší planety. Strávila tam osm dní.

Po absolvování letu z NASA v roce 1992 odešla.

Let raketoplánem[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1992 odstartoval z Floridy raketoplán Discovery ke svému 14. letu. Na jeho palubě bylo sedm astronautů: Ronald Grabe, Stephen Oswald, Norman Thagard, David Hilmers, William Readdy, Ulf Merbold a Roberta Bondarová. Tato sestava vědců na oběžné dráze oživila laboratoře Spacelab a Biorack a věnovala se plně různým pokusům. Bondarová (z modrého týmu) mj. ve skleníku zkoumala semenáčky ovsa. Přistáli na základně Edwards v Kalifornii po osmi dnech letu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]