Robert Biedroń

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Biedroń (2014)

Robert Biedroń (* 13. dubna 1976 Rymanów) je polský občanský aktivista, bojovník za práva LGBT osob, publicista a politik, zvolený v parlamentních volbách v roce 2011 jako člen Palikotova hnutí do polského Sejmu.

Životopis, politika[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval politologii. V roce 2006 získal doktorát politických věd v Pułtusku. Dříve byl členem Svazu demokratické levice. V roce 2005 za ni kandidoval do polského parlamentu, ale s počtem pouhých 1 686 preferenčních hlasů neuspěl. Toho roku ze strany vystoupil. Po několikaleté pauze se do politiky vrátil a v polských parlamentních volbách 2011 kandidoval za Palikotovo hnutí a s počtem 16 919 preferenčních hlasů byl zvolen do Sejmu. Zde se mimo jiné zasazuje o uzákonění Registrovaného partnerství. Je prvním otevřeným homosexuálem v historii, zvoleným do polského parlamentu.

Od roku 2001 se několikrát účastnil akce s názvem Parada Równości (obdoba českého Prague Pride), konané každoročně ve Varšavě.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jeho životním partnerem je Krzysztof Śmiszek, rovněž bojovník za práva LGBT osob.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Robert Biedroń na německé Wikipedii a Robert Biedroń na polské Wikipedii.