Reinhard Selten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Reinhard Selten2.jpg

Reinhard Selten (* 5. října 1930, Vratislav) je německý ekonom.

Za přínos k teorii her mu byla v roce 1994 udělena Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Afreda Nobela (známá jako Nobelova cena za ekonomii). Společně s ním ji získali i dva další ekonomové, John Forbes Nash a John Harsany.

Od roku 1959 je velkým propagátorem jazyka esperanto.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Selten se narodil v Breslau (Wrocław) v Dolním Slezsku, nyní v Polsku, na židovského otce, Adolf Selten, a protestantské matky, Käthe Luther. Je dobře známý pro svou práci omezené racionality a může být považován za jednoho ze zakladatelů experimentální ekonomie. Vynalezl příklad hry nazývaný Seltenův Kůň. Publikoval články v časopisech, aby zabránil být nucen provádět nežádoucí změny v jeho práci.

Selten je emeritním profesorem na univerzitě v Bonnu, Německo, a je držitelem několika čestných doktorských titulů. Se svou manželkou se seznámil přes esperantské hnutí. Je členem a spoluzakladatel Mezinárodní Akademie Věd San Marino. Ve volbách do Evropského parlamentu roku 2009, byl nejlepší kandidát pro německá křídla Evropy - demokracie - Esperanto.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]