Rava-Ruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rava-Ruska
Рава-Руська
Rava-Ruska – znak
znak
Rava-Ruska – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 241 m n. m.
Časové pásmo: UTC+2
stát: Ukrajina Ukrajina
oblast: Vlajka Lvovské oblasti Lvovská oblast
rajón: Žovkevský
Rava-Ruska
Red pog.png
Rava-Ruska
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 10,41 km²
počet obyvatel: 8159
hustota zalidnění: 784 obyv. / km²
správa
adresa obecního úřadu: вул. Ярослава Мудрого 3
80316 м. Рава-Руська
telefonní předvolba: 3252
PSČ: 80316

Rava-Ruska (ukrajinsky Рава-Руська; polsky Rawa Ruska; v jidiš ראווע / Rave‎‎; rusky Рава-Русская / Rava-Russkaja) je město na západní Ukrajině. Leží na říčce Rata na jižním okraji vysočiny Roztoččja, přímo na hranici s Polskem; administrativně spadá pod Žovkevský rajón Lvovské oblasti. Žije zde 8000 obyvatel, převážně Ukrajinců.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka je z roku 1455. Nejrychleji město rostlo na konci 19. století, kdy byl počet jeho obyvatel vyšší než dnes: roku 1880 zde žilo 10 500 obyvatel, převážně Poláci a Židé. Rozvoj přinesly také železnice JarosławSokal a LvovBełżec. Po nacistické okupaci, kdy bylo zmasakrováno židovské obyvatelstvo, připadla Rava Sovětskému svazu a okolí proťala nepřirozená, přímá hranice. 6000 Francouzů a Belgičanů, kteří přežili věznění v blízkém koncentračním táboře, založilo sdružení Ceux de Rawa-Ruska.

Po roce 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost, byl otevřen hraniční přechod s polskou obcí Hrebenne na silnici VaršavaZamość - Lvov; železniční přechod je využíván jen pro nákladní dopravu, několik osobních vlaků denně míří do Sokalu a přes Žovkvu do Lvova. Ve městě je k vidění několik církevních památek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]