Ralf Dahrendorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ralf Dahrendorf
Ralf Dahrendorf
Ralf Dahrendorf

Ve funkci:
1993 – 2009

Narození 1. května 1929
Německo Hamburk, Německo
Úmrtí 17. června 2009
Kolín nad Rýnem, Německo
Profese sociolog, filosof, politik
Commons Kategorie Ralf Dahrendorf

Ralf Gustav Dahrendorf (1. května 192917. června 2009) byl německo-britský sociolog, politolog, filosof a liberální politik.

Byl nositelem Řádu britského impéria. V letech 1969–1970 byl poslancem německého Spolkového sněmu za FDP. Později byl též evropským komisařem pro vnější vztahy a obchod, evropským komisařem pro výzkum, vědu a vzdělávání a v roce 1993 byl doživotně jmenován členem britské Sněmovny lordů. Ve Velké Británii byl znám též jako lord Dahrendorf.

Dahrendorf byl v letech 1974–1984 ředitelem prestižní London School of Economics (1974-1984) a v letech 1987-1997 rektorem ústavu St. Antony's College, který je součástí Oxfordské univerzity. Byl předním teoretikem sociálních tříd a konfliktů a významným kritikem marxismu.[1] Zabýval se též tématem svobody a autoritářského režimu.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Auf der Suche nach einer neuen Ordnung (česky Hledání nového řádu – přednášky o politice svobody v 21. století, Paseka 2007)
  • Wiederbeginn der Geschichte (česky Od pádu Zdi k válce v Iráku – nový začátek dějin, Vyšehrad 2008)
  • Versuchungen der Unfreiheit (česky Pokoušení nesvobody – intelektuálové v časech zkoušek, H & H Vyšehradská 2008)
  • Über Grenzen (česky Překonávat hranice – životní vzpomínky, H & H Vyšehradská 2009)

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Uzavřené společnosti netrvají věčně. Přesto mají osudovou přitažlivost pro lidi, kteří nemohou unést svobodu.
Jiná hrozba vychází z nového autoritarismu, tedy z touhy zbavit sebe sama svéprávnosti v nepřehledném světě.
Dnes se domnívám, že demokracie je stabilní teprve tehdy, když ji občané neztotožňují s hospodářským vzestupem. Demokracie činí člověka svobodným; nečiní jej ale nutně bohatým. Kdo si myslí, že se díky demokracii stane bohatým, ten začne při první recesi pochybovat o jejích institucích. K tomu nyní dochází v postkomunistických zemích. To bylo jedním z prvků sebezničení Výmarské republiky.
Všeobecné plánování znamená ve výsledku to, že se nezmění zcela nic. Kdo chce změnit (například) celý vysokoškolský systém, narazí na tolik odporu, že nakonec zůstane všechno při starém. Zde, právě zde je lepší zažehnout malé světélko než proklínat temnotu a uskutečnit slavnostní iluminaci celého světa.
Jsou rozdíly mezi evropskou tradicí a její americkou odnoží. Základní hodnoty však zůstávají tytéž, ať jsou původem francouzské, anglické, skotské nebo německé a současně svým reálným charakterem americké. Slovy Karla Poppera jsou hodnotami otevřené společnosti. Jsou institucemi demokracie a tržního hospodářství. Jsou sebevědomými asociacemi občanské společnosti, jež svou vnitřní silou ohraničuje moc státu. Jsou vládou práva, jež spočívá v souhlasu, nikoli na zjevení. Jsou velkou nadějí - a v Kantově smyslu morálním imperativem - kosmopolitní společnosti, v níž jsou všichni lidé občany jednoho světa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lidovky.cz, rev. 2009-06-18, [cit. 2010-07-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]