Rafael (archanděl)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Archanděl Rafael s biskupem Domonte, Bartolomè Esteban Murillo (1618-1682), Puškinovo Muzeum Umění, Moskva, Rusko

Jako Rafael (hebr. רפאל Refáél, „Bůh uzdravuje“) se označuje jeden z archandělů, většinou spolu s dalšími dvěma, kteří jsou z Bible známí jménem (tj. Michael a Gabriel). Jeho atributy jsou mimo jiné hůl a cestovní láhev. Jeho jméno je spojením dvou hebrejských slov: „Rapha“ (doktor, uzdravitel) a „el“ (bůh). V Bibli je jako archanděl jmenován výslovně jen Michael, a tak Rafael nebývá protestanty archandělem nazýván.

Jeho památka se slaví 29. září. V letech 1921-1969 se slavil svátek 24. října.

Rafael v Bibli[editovat | editovat zdroj]

O Rafaelovi vypráví kniha Tóbijáš. Byl to právě Rafael, který přednášel Bohu modlitby spravedlivého Tóbita a mladé dívky Sáry. Byl to také on, kdo byl pověřen, aby Tóbita uzdravil a Sáru zbavil démona, který ji sužoval, a dal ji za ženu Tóbitovu synu Tóbijášovi. Když se Tóbijáš vydal na cestu a hledal si průvodce, Rafael se mu nabídl a provázel jej na celé cestě z Assyrie do Médie pro u příbuzných uložené stříbro. V Médii pak zařídil uzdravení Sáry, spoutal démona a doprovodil oba novomanžele zpět do Ninive, odkud Tóbijáš pocházel. Tam pak odhalil svou pravou totožnost. Po návratu nakonec ještě uzdravil Tóbitovu slepotu.

Když se Rafael Tóbitovi na počátku cesty představoval, nazval se „Azarjáš, syn velkého Chananjáše“ - tj. „Pomocník, syn velkého Slitovníka“.

Rafael je považován za anděla-uzdravovatele, neboť na Boží příkaz uzdravil Sáru a Tóbita, a anděla-průvodce, protože doprovázel a ochraňoval na dlouhé cestě Tóbijáše. Je patronem lékařů.

Rafael v Angelologii[editovat | editovat zdroj]

Podle Angelologie je Rafaelovi přisuzována planeta Merkur. Z rostlin mu odpovídá konvalinka. Ze stromů jilm. Z kovů rtuť (živé stříbro). Z mýtických bohů je to Hermés. Ze znamení zodiaku je to Panna a Blíženci. Z orgánů jsou to rytmické a párové orgány – plíce a srdce. Ze stavebního slohu mu odpovídá gotika. Rafael je patronem obchodu, řeči, vzdělanosti, poutnictví a lékařství. Angelologie rozeznává sedm základních (arch)andělů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]