Rafah

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Rafáh)
Rafah
رفح
Poloha
Souřadnice
StátPalestinská autonomiePalestinská autonomie Palestinská autonomie
DistriktPásmo Gazy
Rafáh
Rafáh
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel164 000 (2016)[1]
Správa
StarostaIssa Khalil al-Nashar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rafah (někdy též Rafáh, arabsky: رفح, Rafaḥ) je palestinské město v jižním cípu Pásma Gazy; jeho část se však nachází i na egyptské straně hranice. Nachází se 30 kilometrů jižně od Gazy a jeho populace je z převážné většiny tvořena palestinskými uprchlíky. Rafah je správním městem rafahského guvernorátu. V jižní části města se nachází Mezinárodní letiště Jásira Arafata, jediné letiště v Pásmu Gazy, které bylo v provozu v letech 1998 až 2001 (poté bylo zničeno bombami a buldozery izraelské armády). Ve městě se nachází hraniční přechod Rafah, jediný hraniční přechod mezi Pásmem Gazy a Egyptem.

Na egyptskou a palestinskou zónu bylo město rozděleno po summitu v Camp Davidu v roce 2001. Mezi oběma částmi se v podzemí nacházejí pašerácké tunely, kudy se do Pásma Gazy z egyptské strany pašuje zboží, potraviny, ale i zbraně a rakety pro ostřelování Izraele.

Počet obyvatel[editovat | editovat zdroj]

K roku 2006 zde žilo zhruba 71 tisíc obyvatel.

Před začátkem války Izraele s Hamásem zde žilo asi 280 tisíc obyvatel. Poté, co Izrael v říjnu 2023 obyvatele severní části pásma Gazy vyzval k odchodu na jih, tak v přeplněném městě žije podle odhadů 1,3 až 1,5 milionu lidí.[2] Mnoho z nich bydlí ve stanech. Lidé nemají dostatek vody ani jídla.[3] Humanitární organizace na jaře 2024 varovaly před rozvojem hladomoru v pásmu Gazy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rafah na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. DOHNAL, Martin. V „poslední baště“ Hamásu se tísní i většina obyvatel Gazy. Co víme o plánu útoku na Rafáh. Novinky.cz [online]. 2024-02-14. Dostupné online. 
  3. MACHÁČEK, Štěpán. Jíme žrádlo pro zvířata. Humanitární pomoc, to je všechno lež, popisuje uprchlík situaci v Rafahu. iRozhlas [online]. 2024-02-21. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]