Radula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nákres raduly plže
Tento článek pojednává o orgánu měkkýšů. O rodu játrovek Radula pojednává článek struhatka.

Radula se nachází v ústní dutině a z části zde plní podobnou funkci jako u člověka jazyk. Je tvořená chitinovými šupinkami. Radula je anatomická stavba, která je používána u měkkýšů pro krmení. Je nepatrně ozubená, s chitinovými pásky, které se obvykle používají pro škrábání nebo řezání jídla před tím, než jídlo vstoupí do jícnu. Radula je charakteristická pro měkkýše, a nachází se v každé třídě měkkýšů s výjimkou mlžů. Všichni plži radulu používají při jídle. Uspořádání zubů je ale podstatně odlišné u býložravých a masožravých plžů. Draví mořští plži, jako je Naticidae používají radulu s kyselou sekrecí. Ostatní draví mořští plži, jako je Conidae, používají speciální radulu se zuby otrávenými harpunou. Draví hlavonožci, jako je chobotnice, používá radulu pro řezání kořist. Zavedení pojmu "radula" je obvykle přičítáno Alexandru von Middendorffovi - 1848.

Části[editovat | editovat zdroj]

Radulární membrána[editovat | editovat zdroj]

Elastická, jemná radulární membrána - může v ní být jeden jazyk, nebo se může rozdělit na dvě části (dvojdílný).

Hyalinní štít[editovat | editovat zdroj]

Slouží jako připojovací bod pro svaly, které ovládají radulu, a je umístěn na horní ploše raduly. Hyalinní štít je tvořen z chitinu.

Odontophore[editovat | editovat zdroj]

Odontophore je jazyk, základ radulární membrány.

Zuby[editovat | editovat zdroj]

Radula zahrnuje více, stejných řad zubů, ale často má každý zub v řadě (spolu s jeho symetrickým partnerem) jedinečnou morfologii. Každý zub může být rozdělen na tři části: základní, hřídel, a vrchol.