Růžkatec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Růžkatcovité)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Růžkatec

Růžkatec ostnitý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: růžkatcotvaré (Ceratophyllales)
Čeleď: růžkatcovité (Ceratophyllaceae)
Rod: růžkatec (Ceratophyllum)

Růžkatec (Ceratophyllum) je jediný rod čeledi růžkatcovité (Ceratophyllaceae) a řádu růžkatcotvaré (Ceratophyllales) nižších dvouděložných rostlin.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Růžkatce jsou vytrvalé bezkořenné vodní byliny. Cévní systém je nedokonalý, s jedinou cévou a několika sítkovicemi floému ve středním válci. Listy jsou přeslenité, vidličnatě větvené. Květy jsou jednopohlavné, jednotlivě v paždí listů. Okvětí je drobné, srostlé, sepaloidní, s neustáleným počtem lístků (5-10). Tyčinky v počtu 10-20 jsou uzavřeny v okvětí samčích květů. Gyneceum je svrchní, tvořené jediným plodolistem s jedním vajíčkem. Plodem je jednosemenný oříšek.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod růžkatec zahrnuje 6 druhů a je kosmopolitně rozšířen. Na území ČR se vyskytují 2 druhy: růžkatec bradavčitý a růžkatec ostnitý, oba s téměř kosmopolitním rozšířením.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď růžkatcovité byla Cronquistem řazena společně s leknínovitými (Nymphaeaceae) a lotosovitými (Nelumbonaceae) do řádu leknínotvaré (Nymphaeales). Recentní molekulární studie ukazují, že tyto čeledi nejsou příbuzné, čeleď Ceratophyllaceae byla zařazena do samostatného řádu růžkatcotvaré (Ceratophyllales), jehož pozice v systému krytosemenných rostlin není dosud s jistotou vyřešena. Podle výsledků skupiny APG je tento řád sesterskou skupinou pro celou větev vyšších dvouděložných rostlin (Rosopsida).

Rod růžkatec (Ceratophyllum) byl považován na základě některých velmi primitivních znaků za nejstarší žijící krytosemennou rostlinu, ukázalo se však, že jednoduchost např. ve stavbě cévních svazků je druhotného původu pod vlivem života ve vodním prostředí.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]