Pumapunku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
pohled na část archeologické lokality

Pumapunku (též Puma Punku, Puma Pumku nebo Puma Puncu) je významné jihoamerické archeologické naleziště monumentálního chrámového komplexu, jedna ze součástí místa Tíwanaku u stejnojmenného města na západu Bolívie. Volný český překlad názvu lokality je „brána pumy“. Leží v nadmořské výšce přibližně 3800 m n. m., v historické oblasti inckého kulturního prostoru.

Komplex Pumapunku se rozkládá na obdélníkové terase o rozměrech zhruba 167 × 117 m, vážící 450 tun. Součástí je mnoho monolitů, největší z nich má 871 × 517 × 107 cm. Materiál je diorit, který se vyskytuje v lokalitě poblíž jezera Titicaca, vzdáleného asi 15 km.

Nad tím, jestli tento komplex s tak vysokou technologickou úrovní dokázala vyrobit civilizace, jež neznala například ani písmo, zůstávají pochyby: monolity vynikají pravými úhly, rovností povrchu a úrovní zpracování, které se stěží dokáží přiblížit současné moderní technologie (např. technika řezání kamene, která byla použita, je dokonalejší než dnešní řezání laserem, který vlivem nadbytečného tepla vytváří na povrchu dodatečné nerovnosti). Některé kamenné bloky též disponují pravoúhlými konkávními prohlubněmi, rovnými rýhami a liniemi pravidelně vzdálených děr velmi přesvědčivě naznačující stopy mechanizace. Velikost chrámového komplexu zase vyžaduje pokročilé znalosti logistiky a plánování při stavbě. Doprava materiálu na místo, u níž historici předpokládají techniku valení kamenných bloků po kládách, naráží na to, že v této nadmořské výšce neexistuje vegetace stromů. Fascinující jsou též takzvané kameny H, vyrobené v totožných rozměrech, jako by sériově.

U doby vzniku neexistuje jednohlasný souhlas. Převládající názor, podpořený uhlíkovou metodou, určuje stáří místa do let 536–600 n. l. Tento odhad provedl v roce 2002 archeolog Alexej Vranič. TO, co mluví proti, je brána Puma Punku, též známá jako brána slunce, jež je pozicována a orientována s ohledem na jižní oblohu před 14–15 tisíci let (mimo jiné v souladu s jevem známým jako precese zemské osy). Tuto teorii zveřejnil německý badatel Arthur Posnansky v roce 1995.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 16°33′42″ j. š., 68°40′48″ z. d.