Prvky 3. periody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
<< 3. perioda >>
Prvky
Sodík {{{2}}}
Hořčík {{{2}}}
Hliník {{{2}}}
Křemík {{{2}}}
Fosfor {{{2}}}
Síra {{{2}}}
Chlor {{{2}}}
Argon {{{2}}}


Třetí perioda periodické soustavy obsahuje stejně jako 2. periodaprvků, kterými jsou v tomto případě sodík, hořčík, hliník, křemík, fosfor, síra, chlor a argon. Sodík, hořčík a hliník jsou kovy, křemík je polokov, ostatní jsou nekovy. Všechny tyto prvky jsou za normálních podmínek pevné látky, chlor a argon jsou plyny.

Reaktivita[editovat | editovat zdroj]

Sodík a hořčík (o něco pomaleji) reagují již za pokojové teploty s vodou za vzniku příslušného hydroxidu a uvolnění vodíku. Hliník je o něco méně reaktivní, na vzduchu se však pokrývá tenkou vrstvou oxidu hlinitého. Křemík je reaktivní prakticky pouze za vyšší teploty, fosfor a síra jsou hořlavé (bílý fosfor je dokonce samozápalný). Chlor je velmi reaktivní, slučuje se s většinou prvků a s vodou reaguje za vzniku kyseliny chlorovodíkové a chlorné. Argon je naproti tomu jako vzácný plyn téměř nereaktivní (inertní).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Sodík a hořčík[editovat | editovat zdroj]

Sodík a hořčík se v přírodě vyskytují ve formě solí hlavně v mořské vodě, jsou také důležitou součástí živých organismů; hořčík je dokonce součástí chlorofylu, díky němuž jsou zelené rostliny (a také sinice a některé bakterie) schopny fotosyntézy. K minerálům sodíku patří například halit (NaCl) nebo nitronatrit (chilský ledek) (NaNO3), k minerálům hořčíku spinel (MgO.Al2O3, zároveň minerál hliníku) nebo mastek.

Ostatní prvky[editovat | editovat zdroj]

Hliník se v přírodě vyskytuje nejvíce v bauxitu (ten je někdy považován za minerál, někdy za horninu), také se nachází ve výše uvedeném spinelu. Křemík je přítomen v SiO2 a v křemičitanech, fosfor ve fosforečnanech. Síra je obsažena hlavně v síranech a sulfidech a též v siřičitanech. Především ze sopečných erupcí pak pochází plyny sulfan a oxid siřičitý, kterého však také mnoho vzniká spalováním paliv obsahujících síru, což reakcí se vzdušnou vlhkostí způsobuje vznik kyselých dešťů. Chlor je obsažen hlavně v chloridech, např. NaCl tvoří nerost halit, také nazývaný sůl kamenná. Argon je (po dusíku a kyslíku) třetím nejběžnějším plynem v atmosféře Zeměs objemovým obsahem 0,934 %.Periodická tabulka chemických prvků
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
H (přehled) He
Li Be B C N O F Ne
Na Mg Al Si P S Cl Ar
K Ca Sc Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Br Kr
Rb Sr Y Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te I Xe
Cs Ba * Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Po At Rn
Fr Ra ** Rf Db Sg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Uut Fl Uup Lv Uus Uuo
 
*Lanthanoidy  La Ce Pr Nd Pm Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu
**Aktinoidy  Ac Th Pa U Np Pu Am Cm Bk Cf Es Fm Md No Lr
 
Skupiny prvků: Kovy · Nekovy · Polokovy | Blok s · Blok p · Blok d · Blok f