Provozovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Provozovna je prostor, ve kterém se vykonává podnikatelská činnost. Pokud je provozovna zřízena, musí být nahlášena na živnostenském úřadě a náležitě označena, od živnostenského úřadu také získává vlastní identifikační číslo provozovny (IČP). Jedná se například o kancelář, prodejnu, dílnu, ordinaci nebo také automat, stánek či jinou mobilní provozovnu. Počet provozoven na jednoho podnikatele není omezen.

Provozovna je v českém právu definována v zákoně č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (zejména § 17), a pro daňové účely také v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Své provozovny si podle zákona č. 312/2006 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky č. 355/2013 Sb. mohou zřídit i insolvenční správci.

Označení provozovny

Provozovna se označuje identifikačním číslem osoby (jestliže je přiděleno) a firmou či názvem, příp. jménem a příjmením podnikatele. Pokud se jedná o mobilní provozovnu, je potřeba ji označit také informací o sídle podnikatele nebo adrese, na které je umístěna organizační složka zahraniční osoby. Mobilní provozovna je taková, která na jednom místě nesetrvává déle než tři měsíce.

Jestliže je činnost vykonávaná v provozovně zaměřená na prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být provozovna označena na viditelném místě (u dveří, za oknem). Kromě identifikačního čísla a obchodního jména má vlastník provozovny povinnost uvést jméno a příjmení osoby, která je odpovědná za provoz, prodejní nebo provozní dobu (vyjma stánku) a u přechodného ubytování jeho kategorii a třídu. Při uzavření nemobilní provozovny také počátek a konec uzavření.

Podnikatelská činnost v provozovně

Provozovna se zřizuje na živnostenském úřadě. Je ji možné zřídit spolu s živnostenským oprávněním, jestliže se ale pro ni živnostník rozhodne až v průběhu podnikání, má povinnost ji písemně oznámit živnostenskému úřadu alespoň tři dny před zahájením činnosti. Jestliže tak neučiní, hrozí mu pokuta až do výše 50 tisíc Kč. Ukončení činnosti v provozovně je potřeba oznámit do 15 dnů po jejím uzavření. Každá provozovna musí splňovat stavební, požární a hygienické předpisy. Podnikatel k ní musí mít užívací nebo vlastnické právo, které je potřeba na vyžádání živnostenského úřadu doložit. Jestliže je umístěna v pronajatém bytě, je potřeba dodat souhlas vlastníka.

Každý podnikatel v oblasti prodeje zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí zajistit, aby v prodejní době byla v provozovně osoba znalá českého (příp. slovenského) jazyka. Současně zde po celou provozní dobu musí být pracovník pověřený vyřizovat reklamace. Zřízení samostatné provozovny obecně klade na podnikatele určité požadavky obchodní profesionality, protože je-li třetí osoba (zákazník) v dobré víře, je podnikatel zavázán z jednání jakékoli osoby v jeho provozovně, i kdyby jím nebyla k danému jednání pověřena (§ 430 odst. 2 OZ).

Související články