Provazovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Provazovka

Provazovka
Provazovka
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
Třída: Pezizomycotina
Podtřída: Lecanoromycetidae
Řád: misničkotvaré (Lecanorales)
Čeleď: terčovkovité (Parmeliaceae)
Rod: provazovka (Usnea)

Provazovka (Usnea), lidově Krakonošovy vousy, je rod lišejníků s charakteristickou provázkovitou stélkou z čeledi terčovkovité, které rostou především epifyticky na stromech a připomínají šedé či zelenavé vlasy. U nás se vyskytují zejména v horách, různé druhy však rostou po celém světě. Houba je vřeckovýtrusná, fotobiont je zelená řasa.

Známe mnoho druhů a vznikají také lokální morfy, ovlivněné prostředím. Podle současných výzkumů obsahuje asi 600 druhů[1]. u nás například druh provazovka obecná (Usnea filipendula) nebo provazovka srstnatá (Usnea hirta).

Provazovky jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší, zejména oxidem siřičitým. Používají se k výrobě kyseliny usnové, která hojí povrchová zranění. Provazovka se proto již více než 1000 let sbírá v lidovém lékařství. Je také jedlá a bohatá na vitamín C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Usnea na anglické Wikipedii.

  1. Wirtz, N., Printzen, C., Sancho, L.G. and Lumbsch, H.T. 2006. The phylogeny and classification of Neuropogon and Usnea (Parmeliaceae, Ascomycota), Taxon 55(2):367 - 376., Volně dostupný abstrakt
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu