Protobulhaři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zřejmě pradávný domov Protobulharů v pohoří Hindúkuš a Pamír, shodný s mapou střední Asie z arménského atlasu ‘Ashharatsuyts’ (5-7 století), který zrekonstruoval akademik S.T. Eremian.
Bulhaři masakrují Byzantince

Protobulhaři nebo Hunobulhaři [1] Prabulhaři a Starobulhaři nebo zjednodušeně z latiny Bulgaři byl souhrnný název pro polonomádské turkické kmeny, které se ve středověku po asimilaci s místními Slovany staly základem dnešních Bulharů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pocházeli ze střední Asie. Od 2. století obývali evropské stepi severně od Kavkazu a roviny u řeky Itil, která dnes podle nich nese jméno Volha.

Během stěhování národů - v roce 375 a část i v 5. století - se v rámci přesunu hunského konglomerátu dostali k severnímu pobřeží Černého moře a část pronikla i do Panonie, kde si zřejmě zachovala svůj ráz i později během příchodu Avarů.

Kara Bulhaři (Černomořští Prabulhaři) v 5. - 6. století uskutečňovali nájezdy na balkánské provincie východořímské říše a ta je často nasazovala ve svém vojsku. V roce 558, když do Černomoří přišli prchající Avaři, se Hunobulhaři na krátký čas podřídili avarskému kaganovi. Po opětovném útěku Avarů, jež prchali před Turkuty, byly do roku 630-635 součástí expandujícího Západoturkuckého kaganátu (západní Turkuti z dynastického klanu Ašına).

Asi v roce 635 se Kuvratovi (turkícké historické názvy: Kurt, Kur-bat, jenž pocházel z konkurenčního dynastického klanu Dulo), náčelníkovi prabulharského kmene Onogurů, podařilo zbavit turecké nadvlády a za pomoci východořímské říše vytvořil stát, unii kmenů, která se nazývala Velké Bulharsko (latinsky: Magna Bulgaria).

Po Kuvratově smrti se Velké Bulharsko rozpadlo, část Prabulharů dobyli Chazaři, část utekla do oblasti Volhy a Kamy (později vytvořili říši volžských Bulharů), část zřejmě odešla do Panonie a Řecka, a největší a nejsilnější část někdy před rokem 680 překročila Dunaj a usadila se v Dolní Moesii (zhruba dnešní Bulharsko). Tito se spojili s místním slovanským obyvatelstvem (Sedm slovanských kmenů) a v roce 681 tu založili bulharský stát. V průběhu 200 let byli Slovany, kteří sem přišli asi v 6. století, asimilováni. Dnešní Bulhaři jsou slovanský národ asimilovaný s Protobulhary a thráckým substrátem, ale v jejich etnogenezi hráli roli i zbytky germánských kmenů (Gótové, Gepidové, Herulové).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAN ANTWERP FINE, John. The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century. Michigan : University of Michigan Press, 1991. 336 s. . ISBN 0-472-08149-7, ISBN 9780472081493. S. 76. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]