Protobulhaři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zřejmě pradávný domov Protobulharů v pohoří Hindúkuš a Pamír, shodný s mapou střední Asie z arménského atlasu ‘Ashharatsuyts’ (5-7 století), který zrekonstruoval akademik S.T. Eremian.
Bulhaři masakrují Byzantince

Protobulhaři nebo Hunobulhaři [1] Prabulhaři a Starobulhaři byly polonomádské turkické kmeny, které se ve středověku po asimilaci s místními Slovany staly základem dnešních Bulharů.

Pocházeli ze střední Asie, kde od 2. století obývali stepi severně od Kavkazu a roviny u řeky Itil, která dnes podle nich nese jméno Volha.

Během stěhování národů - v roce 375 a část i v 5. století - se v rámci přesunu hunského konglomerátu dostali k severnímu pobřeží Černého moře a část pronikla i do Panonie, kde si zřejmě zachovala svůj ráz i později během příchodu Avarů.

Černomořští Prabulhaři (také nazývaný Kara (Černí) Bulhaři) v 5.-6. století uskutečňovali nájezdy na balkánské provincie východořímské říše a ta je často nasazovala ve svém vojsku. V roce 558, když do Černomoří přišli prchající Avaři, se Prabulhaři na krátký čas podřídili avarskému kaganovi. Po opětovném útěku Avarů, jež prchali před Turkuty, byly do roku 630-635 součástí expandujícího Západoturkutského kaganátu (západní Turkuti z dynastického klanu Ašına).

V 7. století (asi 635) se Kuvratovi (turkícké historické názvy: Kurt, Kur-bat, jenž pocházel z konkurenčního dynastického klanu Dulo), náčelníkovi prabulharského kmene 10-Ogurů (latinsky taky nazývaný Onogundurové), podařilo zbavit turecké nadvlády a za pomoci východořímské říše vytvořil stát, unii kmenů, která se nazývala Velké Bulharsko (latinsky taky nazývaný Magna Bulgaria).

Po Kuvratově smrti se Velké Bulharsko rozpadlo, část Prabulharů dobyli Chazaři, část utekla do oblasti Volhy a Kamy (později vytvořili říši volžských Bulharů), část zřejmě odešla do Panonie a Řecka, a největší a nejsilnější část někdy před rokem 680 překročila Dunaj a usadila se v Dolní Moesii (zhruba dnešní Bulharsko). Tito se spojili s místním slovanským obyvatelstvem (Svaz sedmi kmenů) a v roce 681 tu založili bulharský stát. V průběhu 200 let byli Slovany, kteří sem přišli asi v 6. století, asimilováni. Dnešní Bulhaři jsou slovanský národ asimilovaný s Protobulhary a thráckým substrátem, ale v jejich etnogenezi hráli roli i zbytky germánských kmenů (Gótové, Gepidové, Herulové).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAN ANTWERP FINE, John. The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century. Michigan : University of Michigan Press, 1991. 336 s. . ISBN 0-472-08149-7, ISBN 9780472081493. S. 76. (anglicky) 

Související[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Literatura[editovat | editovat zdroj]