Prolhané krásky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prolhané krásky
Logo seriálu Prolhané krásky
Logo seriálu Prolhané krásky
Základní informace
Žánr drama
mysteriózní
thiller
Formát seriál
Námět Seriál:
I. Marlene King
Knihy:
Sara Shepardová
Úvodní znělka „Secret“ od The Pierces
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet sérií 5
Počet dílů 107 odvysílaných (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Hudba Michael Suby
Obvyklá délka 41–44 minuty
Vysílání
TV stanice ABC Family
Vysíláno 8. června 2010 –

Prolhané krásky (originální název: Pretty Little Liars) je americký televizní seriál určený především pro teenagery, který měl premiéru 8. června 2010 na stanici ABC Family. Námět seriálu je založen na stejnojmenné sérii románů Sary Shepardové. V Americe byly odvysílány zatím 4 série a nyní běží 5. V ČR byly odvysílány 3 série.

26. března 2013 americká televizní stanice ABC Family oznámila, že si objednala spin-off od Prolhaných krásek, Ravenswood. Ten byl po 10 epizodách zrušen.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam epizod seriálu Prolhané krásky.

Seriál se zabývá životem čtyř dívek - Spencer, Hanna, Aria a Emily - jejichž parta se rozpadla poté, co pátá z nich - Alison - záhadně zmizela. Po roce jim začnou chodit zprávy od někoho, kdo se podepisuje jako „A“ a vyhrožuje jim, že prozradí jejich tajemství (včetně jednoho velkého), která zná pouze Alison. Je zde ale háček: policie právě našla tělo mrtvé Ali. Na pohřbu dívky se čtyři kamarádky dávají opět dohromady. První hromadná zpráva byla poslána po pohřbu. Lhářky se rozhodnou,že udělají památníček pro Alison,jenomže tu noc (-A) zničí památník a lhářky zjišťují že to byl Lucas kamarád Hanny.Na konci 4.série je odhlaení...Alison je celou dobu živá. Lhářkám se svěří,že jí -A taky posíla(a) zprávy a že je tu noc kdy zmizela zdrogovala by věděla,že ony nejsou -A. Také jim řekne,že ji někdo cestou domů praštil po hlavě a že její máma si myslela,že je mrtvá tak ji pohřbila zaživa,protože Alison byla naživu. paní Grunwaldová ji vytáhla ze země a odvezla do nemocnice. Alison se po té nacházela v Ravenswoodu. Také se v seriálu několikrát objevila u lhářek. U spencer v noci hledala léky a pak odešla. Ráno se spencer probudila a dveře od zahrady byly otevřené. Náhoda? Emily vytáhlaze stodoly,ve které byl pušťen plyn. Ali se také svěří,že špehovala -A. Vzala si pokoj,vedle pokoje -A který měl pronajatý.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Lucy Hale Aria Montgomery
Ashley Benson Hanna Marin
Troian Bellisario Spencer Hastings
Shay Mitchell Emily Fields
Sasha Pieterse Alison DiLaurentis
Ian Harding Ezra Fitz
Holly Marie Combs Ella Montgomery
Chad Lowe Byron Montgomery
Laura Leighton Ashley Marin
Bianca Lawson Maya St. Germain
Jannel Parrish Mona Vanderwaal
Keegan Allen Toby Cavanaugh
Tammin Sursok Jenna Marshall
Ryan Merriman Ian Thomas
Torrey DeVitto Melissa Hastings
Tyler Blackburn Caleb Rivers
Brant Daugherty Noel Kahn

Knižní série[editovat | editovat zdroj]

První série[editovat | editovat zdroj]

Pořadí knihy Název v češtině Název v originále Datum vydání Počet stran
1 Roztomilé Malé Lhářky Pretty Little Liars 3. října 2006 260
Příběh začíná v Rosewoodu večírkem pěti kamarádek Alison Dilaurentis, Arie Montgomery, Emily Fields, Hanny Marin a Spencer Hastings. Alison během noci záhadně zmizí. Příběh se poté posouvá o tři roky dopředu, kde čtveřice holek, které nadále kamarádkami nejsou, řeší své každodenní teenagerské problémy. Aria se stěhuje z Islandu zpátky do Rosewoodu a potká zde pohledného kluka jménem Ezru, ze kterého se později k jejímu zděšení vyklube víc než jen pohledný kluk. Emily se skamarádí s Mayou, která se nastěhovala do domu zmizelé Alison, a probudí v ní něco, co se Emily snažila dlouhou dobu potlačovat. Z tlusté a ošklivé Hanny je nyní hubená kráska, která spolu s novou, také vylepšenou Monou Vanderwaal ovládá školu. I přesto, že je nyní královnou střední školy je také pěknou průšvihářkou, kterou dohání její minulost. Vždy dokonalá Spencer neustále zápasí se svou ještě dokonalejší sestrou Melissou. Jejich soupeření však překročí hranice, když se jí Spencer nabourá do vztahu s Wrenem. Kromě svých osobních problémů musí každá čelit vydírání od osoby, která se ve zprávách podepisuje "A". "A" vyhrožuje nejen prozrazením jejich osobních tajemstvích, ale také, že poví o "Té věci s Jennou". Holky si začínají myslet, že se vrátila Alison a vydírá je, protože nikdo jiný jejich tajemství neznal. Tato teorie je však vyvrácena nalezením těla Alison, zakopaného na zahradě jejího bývalého domu. Kniha končí jejím pohřbem, kde se holky opět spojí a zjistí, že zprávy od "A" dostávají všechny.
2 Nevinné Flawless 27. března 2007 278
Začátek knihy nás vrací o pár let zpátky, kdy se odehrála "Ta věc s Jennou". Holky pořádali přespávačku a zjistili, že je pozoruje místní outsider Toby Cavanaugh. Alison vymyslela, že se mu pomstí odpálením rakety u jeho domku na stromě. Omylem však zasáhla jeho nevlastní sestru Jennu a ta oslepla. Alison přinutila Tobyho, aby vše svedl na sebe, protože na něj něco měla. V přítomnosti se Toby vrací zpátky do Rosewoodu a sblíží se s Emily, která si začíná uvědomovat, že je možná na holky. Hannu skrz "A" stále dohání minulost a do jejího života se vrací její otec, bohužel i se svou snoubenkou Isabel a její dcerou Kate. "A" vydírá Arii, aby své matce prozradila tajemství, které skrývá její otec. Nakonec to vyústí v rozpadnutí vztahu mezi Arií a její matkou Ellou. Spencer se tajně schází s Wrenem, ten se sní později rozchází, protože na to přišla její sestra Melissa. V Rosewoodu se odehrává významná akce Foxy, které se lhářky zúčastní. Emily tam přijde s Tobym a spolu s ostatními holkami si začne myslet, že Toby je "A" a zabil Alison, kvůli tomu co udělali mu a Jenně. Emily Tobymu řekne, že ví co udělal a Toby kvůli tomu spáchá sebevraždu. Spencer prozrazuje, že ví, proč Toby na sebe svedl "Tu věc s Jennou" a holky zjišťují, že on Alison nezabil. Na konci jim přichází zpráva od "A", což znamená, že Toby s jejich vyděračem neměl nic společného. Emily se viní za to, že Toby spáchal sebevraždu.
3 Dokonalé Perfect 21. srpna 2007 247
4 Neuvěřitelné Unbelievable 27. května 2008 277

Druhá série[editovat | editovat zdroj]

Pořadí knihy Název v češtině Název v originále Datum vydání Počet stran
5 Hříšné Wicked 25. listopadu 2008 277
6 Vražedné Killer 30. června 2009 253
7 Bezcitné Heartless 19. ledna 2010 220
8 Hledané Wanted 8. června 2010 214

Třetí série[editovat | editovat zdroj]

Pořadí knihy Název v češtině Název v originále Datum vydání Počet stran
9 Zmatené Twisted 5. července 2011 245
10 Kruté Ruthless 6. prosince 2011 264
11 Úžasné Stunning 5. června 2012 -
12 - Burned 4. prosince 2012 -

Čtvrtá série[editovat | editovat zdroj]

Pořadí knihy Název v češtině Název v originále Datum vydání Počet stran
13 - Crushed 4. června 2013 -
14 - Deadly 3. prosince 2013 -
15 - Toxic 3. června 2014 -
16 - Vicious 2. prosince 2014 -

Reference[editovat | editovat zdroj]

Děj jednotlivých knih byl přeložen z anglické verze Wikipedie.