Prolhané krásky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prolhané krásky
Logo seriálu Prolhané krásky
Logo seriálu Prolhané krásky
Základní informace
Žánr drama
mysteriózní
thiller
Formát seriál
Námět Seriál:
I. Marlene King
Knihy:
Sara Shepardová
Úvodní znělka „Secret“ od The Pierces
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet sérií 5
Počet dílů 85 odvysílaných (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Hudba Michael Suby
Obvyklá délka 41–44 minuty
Vysílání
TV stanice ABC Family
Vysíláno 8. června 2010 –

Prolhané krásky (originální název: Pretty Little Liars) je americký televizní seriál určený především pro teenagery, který měl premiéru 8. června 2010 na stanici ABC Family. Námět seriálu je založen na stejnojmenné sérii románů Sary Shepardové. V Americe byla odvysílána celá první série (22 dílů), druhá série (25 dílů), třetí série (24 dílů) a čtvrtá série (24 dílů) se začala vysílat 11. června 2013.

26. března 2013 americká televizní stanice ABC Family oznámila, že si objednala spin-off od Prolhaných krásek, Ravenswood.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam epizod seriálu Prolhané krásky.

Seriál se zabývá životem čtyř dívek - Spencer, Hanna, Aria a Emily - jejichž parta se rozpadla poté, co pátá z nich - Alison - záhadně zmizela. Po roce jim začnou chodit zprávy od někoho, kdo se podepisuje jako „A“ a vyhrožuje jim, že prozradí jejich tajemství (včetně jednoho velkého), která zná pouze Alison. Je zde ale háček: policie právě našla tělo mrtvé Ali. Na pohřbu dívky se čtyři kamarádky dávají opět dohromady. První hromadná zpráva byla poslána po pohřbu. Lhářky se rozhodnou,že udělají památníček pro Alison,jenomže tu noc (-A) zničí památník a lhářky zjišťují že to byl Lucas kamarád Hanny.Na konci 4.série je odhlaení...Alison je celou dobu živá. Lhářkám se svěří,že jí -A taky posíla(a) zprávy a že je tu noc kdy zmizela zdrogovala by věděla,že ony nejsou -A. Také jim řekne,že ji někdo cestou domů praštil po hlavě a že její máma si myslela,že je mrtvá tak ji pohřbila zaživa,protože Alison byla naživu. paní Grunwaldová ji vytáhla ze země a odvezla do nemocnice. Alison se po té nacházela v Ravenswoodu. Také se v seriálu několikrát objevila u lhářek. U spencer v noci hledala léky a pak odešla. Ráno se spencer probudila a dveře od zahrady byly otevřené. Náhoda? Emily vytáhlaze stodoly,ve které byl pušťen plyn. Ali se také svěří,že špehovala -A. Vzala si pokoj,vedle pokoje -A který měl pronajatý.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Lucy Hale Aria Montgomery
Ashley Benson Hanna Marin
Troian Bellisario Spencer Hastings
Shay Mitchell Emily Fields
Sasha Pieterse Alison DiLaurentis
Ian Harding Ezra Fitz, učitel angličtiny
Holly Marie Combs Ella Montgomery, Ariina matka
Chad Lowe Byron Montgomery, Ariin otec
Laura Leighton Ashley Marin, matka Hanny
Bianca Lawson Maya St. Germain, dívka obývající dům po rodině mrtvé Alison
Jannel Parrish Mona Vanderwaal, uchazečka o členství v partě ještě za života Alison
Keegan Allen Toby Cavanaugh
Tammin Sursok Jenna Marshall
Ryan Merriman Ian Thomas
Torrey DeVitto Melissa Hastings
Tyler Blackburn Caleb Rivers
Brant Daugherty Noel Kahn

Stručný obsah knih[editovat | editovat zdroj]

1. díl - Roztomilé malé lhářky[editovat | editovat zdroj]

Alison DiLaurentisová, manipulativní a mstivá "včelí královna" z Rosewoodu, vede železnou rukou svou partu: Spencer Hastingsová - perfekcionalistka, která se vždy snaží překonat to, čeho již dosáhla, její sestra Melissa a také jediná z party, která se kdy dokázala Alison postavit; Hanna Marinová - dívka s nadváhou zoufale toužící po popularitě dělá vše, co Alison chce; Aria Montgomeriová - bývalý outsider; a Emily Fieldsová - soutěživá plavkyně z ultrakonzervativní rodiny, kterou Alison nejvíce ochraňuje. Ale před začátkem 8. ročníku Alison zmizí po ohnivé hádce se Spencer během přespávání s ostatními dívkami a parta se rozpadne. O rok později se Aria neochotně vrací z Islandu, kde se cítila jistá, krásná a stylová více než kde jinde. Po návratu do města nachází bývalého "blbečka" Monu Vanderwaalovou a novou štíhlou Hannu jako nové vůdčí tváře Rosewoodu. Brzy začíná Ariina aféra s jejím učitelem angličtiny - Ezrou Fitzem. Spencer se zamiluje do přítele své sestry. Emily se zamiluje do nové dívky ve škole - Maya. A Hanna nejen, že krade v obchodě, ale také trpí bulimií, aby zůstala štíhlá. Najednou začne tajemná osoba zvaná "A" dívkám vyhrožovat, že prozradí jejich tajemství z minulosti i současnosti, včetně jednoho, o kterém si myslely, že ví jen Alison, a jedno speciální tajemství, které dívky označují jako "tu věc s Jennou". Nakonec je Alisonino tělo nalezeno zazděné na zadním dvoře jejího bývalého domu a DiLaurentisova rodina jí uspořádá pohřeb v Rosewoodu, "v jediném domově, který Alison znala". Na konci knihy zůstává totožnost "A" neznámá.

2. díl - Nevinné[editovat | editovat zdroj]

V pokračování Pretty Little Liars se Spencer, Hanna, Aria a Emily zoufaleji než kdy předtím snaží zjistit identitu "A", které jim stále posměšně hrozí odhalením jejich mnoha tajemství. "Ta věc s Jennou" je odhalena jako incident, při kterém Alison vhodila ohňostrojovou raketu do chaty Jennina bratra Tobyho,aby ho vystrašila a Jenna přitom oslepla. Dívky se zúčastní "Foxy" - velké Rosewoodské akce. Někdo poté spáchá sebevraždu.

3. díl - Dokonalé[editovat | editovat zdroj]

Emily je v utajovaném lesbickém vztahu se svojí novou sousedkou Mayou. Spencer vzpomíná na noc Alisoniny smrti. Aria se snaží udržet v tajnosti aféru svého otce Byrona před svou matkou a bratrem zatímco Hanna řeší svůj společenský pokles pokračováním v bulimii. Spencer si připomíná, jak přitlačila Alison na kamennou zeď po ohnivé hádce a obává se, že ona je ten kdo Alison zabil. Aria ignoruje výhrůžky od "A" a "A" odhalí Byronovu aféru Ariině matce, která ji poté vyhodí z domu. "A" také veřejně odhalí Emilyn a Mayn vztah. Emily je rodiči přinucena jít do programu na "léčbu" její zjevné homosexuality. Aria také podvádí svého přítele se svým učitelem angličtiny Ezrou, "A" pošle fotku kde se spolu líbají Ariinu příteli, který zavolá na policii. Hanna je ponížena na Monině oslavě 17. narozenin a později dostane SMS od "A". Tentokrát není číslo neuspořádaný nepořádek a Hanna ho pozná - ví kdo je "A". Zavolá Spencer, Emily a Arie aby se spolu setkaly na jejich speciálním místě, na Rosewoodském školním hřišti. Předtím než jim může říct, co ví, je Hanna sražena SUV.

4. díl - Neuvěřitelné[editovat | editovat zdroj]

Hanna přežila, ale nepamatuje si kdo je "A". Rodiče poslali Emily žít k přísné tetě a strýci do Iowy po programu k odstranění homosexuality k nápravě. Emily se tu seznamuje s bisexuální dívkou jménem Trista a nakonec odtud uteče. Ezra se přestěhoval aby ukončil formální obvinění a nutí Ariu přestěhovat se k jejímu otci. Emily vidí své rodiče ve zprávách, kde jí nabádají, aby se vrátila domů, po důkladném přemýšlení jsou nyní ochotni akceptovat ji jaká je, dokonce přijmou i Mayu. Spencer a Mona plánují oslavu Hannina návratu do Rosewoodu a Mona přizná, že také dostávala zprávy od "A". Spencer začíná podezírat Melissu, že je Alisoniným vrahem. Hanna, zotavená ze svých zranění, začíná znovu randit s Lucasem. Navzdory Lucasovým varováním o Moniných špatných úmyslech se s ním Hanna rozejde z části kvůli Moninu ovlivňování. Na Hannině oslavě přistihne Maya Emily jak se líbí s Tristou a uteče. Na Monino naléhání se děvčata rozhodnou obrátit na policii kvůli Alisonině smrti a Melisse. Emily a Hanna čekají na oslavě, zatímco Spencer a Mona jedou na policejní stanici. Něco, co Emily řekne, spustí Hanninu paměť a vzpomínky na nehodu a ona si náhle vzpomene kdo je "A".

5. díl - Hříšné[editovat | editovat zdroj]

Nová "A" začíná vyhrožovat. Ian popře Alisoninu vraždu. Emily má nového přítele jménem Isaac, ale stále něco cítí k Maye a Hanna má problémy se svou nevlastní sestrou Kate. Aria se seznamuje s mužem, který se brzy stane novým přítelem její matky a Spencer začíná věřit, že je adoptovaná. Na konci knihy naleznou dívky Iana mrtvého za domem Hastingsových.

6. díl - Vražedné[editovat | editovat zdroj]

Dívky objeví, že osoba, kterou považovaly za Alisonina vraha, byla opravdu dopadena a začínají se zajímat jestli nová "A" je chce opravdu odhalit nebo jen vyřešit záhadu. Emily má sex se svým novým přítelem Isaacem, jehož matka Emily najde a vypudí ji bez Isaacova vědomí z jejich domu. Hanna a Kate soutěží o náklonnost Ariina bratra Mika, zatímco Aria se znovu zamiluje do Jasona DiLaurentise. Spencer se setká se ženou, o které si myslí, že by mohla být její pravou matkou a pokusí se přestěhovat do New Yorku. Ian odhalí několik tajemství o Alisonině zmizení. Aria objeví s dívkami koho ostatní poznávají jako Ali.

7. díl - Heartless[editovat | editovat zdroj]

Po požáru dívkám nikdo nevěří, když trvají na tom, že viděli Ali. "A" posílá Emily do Lancasteru, kde objeví, amishská dívka jménem Leah zmizela kolem doby Alisoniny smrti. Emily také zjistí, že Darren Wild býval amish a opustil komunitu a brzy začne věřit, že právě on zabil Leah. Přemýšlení, že se jim Alisonin duch pokouší něco říct, dovede Ariu na seanci, kde sice nic nezjistí, ale seznámí se s Noelem Kahnem. Zpočátku mu nedůvěřuje, ale později svůj názor změní, políbí ho poté co ji přijde chránit na párty. Aria vidí jiné médium, které vytváří Alisoniným rukopisem vzkaz, jenž tvrdí, že Alison spáchala sebevraždu. Hannin otec posílá Hannu na kliniku jako prevenci jejích poruch příjmu potravy kvůli stresu z Alisoniny situace a léčit její poruchu postraumatického stresu. Hanna se spřátelí s další pacientkou jménem Iris, která ji později opustí poté, co jiný pacient odhalí Hanninu skandální minulost každému na klinice. Hanna sní o Alison, která ji vede k podezření, že Iris má něco společného s Alisoninou smrtí. "A" pošle Spencer zprávu, která v ní vzbudí nedůvěru k její matce; Spencer se dozví, že její otec měl jednu dobu poměr s Alisoninou matkou. Spencer si uvědomuje možnost, že Ali a Jason mohou být jejími nevlastními sourozenci a je schopna uvěřit tomu, že její matka právě kvůli tomu mohla zabít Alison. Spencer konfrontuje své rodiče, ale její matka je v šoku, protože o manželově aféře slyší poprvé. Aria, Spencer, Emily a Hanna jsou zatčeny za Alisoninu vraždu, společně ve vězeňské cele si uvědomují, že "A" podváděl(a) všechny z nich, aby uvěřily že Ali zabil někdo jiný. Billy Ford se stane podezřelým z vraždy Alison a dívky jsou propuštěny. Příběh končí zavražděním Jenny Cavaunagh, policie a tisk řeknou, že i ji zabil Billy Ford.

8. díl - Wanted[editovat | editovat zdroj]

Spencer, Hanna, Aria a Emilly objeví existenci Alisonina dvojčete Courtney zavřeného v ústavu, které se s nimi chce spřátelit. Později odhalí, že je opravdová Ali zaměněná se svou sestrou a uvězněná v nemocnici, jako součást Courneyina plánu na útěk a převzetí Alisonina života. Courtney se s dívkami spřátelila jako Ali a později byla na místo Ali zavražděna. Právě když dívky Alison přijmou, vyjde najevo, že ona sama Courtney zabila jako pomstu a nyní usiluje o pomstu znovu - na zbytku z nich za jejich účast v Courtneyině ničení jejího života. Alison pozve čtveřici lhářek na DiLaurentisovic chatu v Poconos, kde je zhypnotizuje. Když se děvčata probudí, jsou zamčené v pokoji, cítí kouř a pod dveřmi nachází dopis, ve kterém se Ali přiznává ke všem vraždám a že je taky zabije. Chata je v plamenech a dívky v šatníku objeví Spenceřinu starší sestru Melissu a hnijící tělo Iana Thomase. Po tajných schodech utečou tajným schodištěm do kuchyně, kde se Emily popere s Alison, která zatlouká okna. Dívky uprchnou, ale Alison zůstane uvnitř. Tělo Alison nebylo nalezeno, ale předpokládá se, že zemřela v plamenech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Děj jednotlivých knih byl přeložen z anglické verze Wikipedie.