Procesor (rozcestník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem procesor může mít různé významy:

  • CPU - z anglického Central Processing Unit, tedy centrální procesní jednotka (v současné době se tímto pojmem myslí digitální centrální procesní jednotka).
  • GPU - z anglického Graphic Processing Unit, je určen pro vysoce náročné výpočty z oblasti grafiky a dále modelování (matematika, fyzika, chemie), kryptografie, třídění, prohledávání, též některé antiviry. Protože se funkce CPU a GPU dobře doplňují, stále častěji se umísťují na společný čip. Výsledkem je tzv.: APU.
  • DSP - z anglického Digital Signal Processing, tedy digitální signální procesní jednotka, specializovaný procesor pro zpracování signálu, například zvukového nebo obrazového. V současné době se rozdíly mezi CPU a DSP se dosti stírají, protože oba typy jsou přirozeně stále všestrannější. Například v době nečinnosti PlayStation 4 přebírá DSP za osmijádrové CPU správu stanice, avšak na rozdíl od jeho CPU a GPU, s nimi nesdílejí paměť[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://semiaccurate.com/2013/10/09/like-mantle-amds-trueaudio-massive-step-forward/ Like Mantle, AMD’s TrueAudio is a massive step forward