Prima (televizní stanice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Prima family)
Skočit na: Navigace, Hledání
Prima (televizní stanice)
Zahájení vysílání 20. červen 1993 jako FTV Premiéra
Provozovatel FTV Prima
Ředitel Martin Konrád
Formát obrazu 16:9 a 4:3
Slogan Nechte se naladit.
Země Česká republikaCZE Česká republika
Sídlo Na Žertvách 24/132
Praha 8-Libeň 180 00
Jazyk Česká republika Čeština
Oblast vysílání ČeskoČesko ČeskoSlovenskoSlovensko Slovensko
Dřívější jména FTV Premiéra (1993-1994)
Premiéra TV (1994-2.1.1997)
Prima family (1.1.2012 - 1.8.2013)
Sesterské kanály Prima Cool
TV R1
Prima Love
Prima ZOOM
Web www.iprima.cz
Dostupnost
Terestriální
Digital Multiplex 2
Satelitní
Skylink balíček Digital[1]
CS Link Záleží na divákovi
UPC Direct Kanál 4
Digi TV Kanál ?
T-Mobile Televize Záleží na divákovi
Kabelová
UPC Česká republika Kanál 4
IPTV
O2TV Kanál 4

Prima, která navázala na Prima family, je česká soukromá televizní stanice, vysílající z Prahy. Jejím provozovatelem je FTV Prima, generálním ředitelem pak Martin Konrád.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice začala vysílat v roce 1993 v Praze a středních Čechách pod názvem FTV Premiéra, později Premiéra TV. Licenci k celoplošnému vysílání získala v roce 1994 s podmínkou, že část svého vysílacího času musí poskytovat provozovatelům lokálního a regionálního vysílání, podíl regionálního vysílání na Primě se však postupně snižoval. Od 3. ledna 1997 stanice změnila název na Prima televize. V roce 2003 byla provozovateli prodloužena licence na celoplošné vysílání do 28. června 2018.

Na podzim 2005 do televize Prima vstoupil strategický partner MTG (Modern Times Group, mezinárodní skupina působící v televizním a rozhlasovém vysílání především ve Skandinávii a Pobaltí). Vstup MTG má posílit postavení Primy na českém televizním trhu především nákupem atraktivních zahraničních pořadů a nových televizních formátů.

Na konci 90. let bylo naznačováno propojení Primy s konkurenční celoplošnou komerční stanicí TV Nova, ale to nebylo nikdy oficiálně prokázáno (obě televize např. nakupovaly pořady a prodávaly svůj reklamní čas prostřednictvím stejné externí společnosti).

Likvidace RTA[editovat | editovat zdroj]

Dne 31. října 2011 oznámil generální ředitel ukončení vysílání ke dni 1. ledna 2012.[2] Vysílání Prima TV pak ve 4:47 hod nahradil monoskop a v 6:01 hod odstartovala stanice Prima family. Jejím prvním pořadem byl film Hledá se Nemo.[3] Hlavním důvodem vrácení licence pro původní kanál Prima TV, díky kterému mohla televize vysílat až do roku 2018, byly problémy s regionální televizí, které musela Prima dle staré licenční smlouvy poskytovat pravidelné tříhodinové vstupy. Jednalo se především o Regionální Televizní Agenturu (RTA). Prima však agentuře platila, čímž se délka vstupů zredukovala na pouhých 20 minut. Televize Prima změnu názvu vysvětlovala veřejnosti především tím, že Prima byla považována za rodinnou televizi. Tento krok pomohl ke vzniku rodinného kanálu Prima family, který nevydržel dlouho, protože se dne 1.8.2013 Prima family opět přejmenovala na Primu.

Program[editovat | editovat zdroj]

Prima je plnoformátovou televizní stanicí, tzn. vysílala zpravodajství, publicistiku, filmy, seriály, dokumentární i zábavné pořady.

Z počátku své existence zaostávala ve sledovanosti i příjmech z reklam za konkurenční TV Nova (některé méně atraktivní filmy a seriály, které se obvykle nakupují s právem dvou odvysílání, byly v premiéře uváděny na Nově, v repríze později na Primě). Přesto Prima v průběhu let vnesla do českého televizního vysílání několik nových prvků: začala vysílat starší a dobou svého vzniku poznamenané československé televizní seriály (např. Žena za pultem), vyrobila mnohadílné televizní seriály z kategorie tzv. mýdlových oper (soap opera) Rodinná pouta, Velmi křehké vztahy, dále třeba seriály z takzvaného atraktivního pracovního prostředí jako Letiště, nebo první tuzemský krimiseriál 1. oddělení, který vyprodukovala spolu s televizí Joj. Jako první začala vysílat reality show klasického formátu VyVolení (i když jen o dva týdny dříve než Nova Big Brothera). V současné době na obrazovce Primy bodují především lifestylové magazíny a reality show jako je Ano, šéfe! se Zdeňkem Pohlreichem, Top Star Magazín či federální show Česko Slovensko má talent. Díky smlouvě se společností Warner Bros. Prima vysílá velké procento zahraničních snímků v české premiéře a díky spolupráci se zahraničními studii nabízí i zahraniční pořady jako Zoufalé manželky, Sběratelé kostí, Chirurgové, Myšlenky zločince či Hrdinové. Prima také čím dál častěji spolupracuje na výrobě českých filmů (mezi jinými Prachy dělaj člověka či Líbáš jako Bůh).

Zpravodajství FTV Prima[editovat | editovat zdroj]

V současnosti vyrábí televize několik zpravodajských a publicistických formátů. Hlavní zpravodajskou relací jsou Zprávy FTV Prima, které Prima vysílá každý den v 18:55. Uvádí je moderátorské dvojice: Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptvogel, Karel Voříšek a Klára Doležalová. Dříve také Pavel Zuna a Mirka Čejková a do konce roku 2010 také Světlana Witowská (dříve Zárubová).

Zprávy FTV Prima mají přibližně 30 minut, poté v 19:25 následují Krimi zprávy, kterými provázejí Bára Kozáková, Roman Pech, Michal Janotka a do konce roku 2012 také Patrik Kaizr. Na Krimi zprávy navazují v 19:40 Divácké zprávy, ve kterých mají diváci možnost spoluvytvářet zpravodajství FTV Prima. Moderátory této nové relace jsou Tomáš Kraus a Monika Zajícová. Dříve byly v tomto čase vysílány následující pořady: Krimi plus, Reportéři na vaší straně a Zprávy z Vily. V 19:55 začínají VIP Zprávy u kterých se střídají: Ivana Gottová (od začátku), Laďka Něrgešová (od dubna 2011) a Mahulena Bočanová (od jara 2013). V minulosti uváděl VIP zprávy i Jiří Pomeje (jaro 2012 - jaro 2013), Bára Niničová (ta do konce roku 2010 moderovala Sport TV Prima, z redakce VIP zpráv odešla na jaře 2012) a Martina Gavriely (do března 2011).

Šéfredaktorem po Pavlu Zunovi je Jitka Obzinová.

Zpravodajství na Primě za Pavla Zuny: Zásadní změnou způsobu řízení a celkového stylu zpravodajství, která měla zajistit vyšší sledovanost, bylo v druhé polovině roku 2007 jmenování bývalého lídra zpravodajství konkurenční TV Nova Pavla Zuny na post šéfredaktora zpravodajství. Jednou ze změn bylo přejmenování 1. zpráv na Zprávy TV Prima, resp. Sport TV Prima a Počasí TV Prima a přesunutí začátku zpráv na čas 19:30. Prima tak vstoupila do přímého boje s TV Nova a jejími Televizními novinami. Výsledky byly navzdory nemalým investicím nedostačující a z pohledu exaktních čísel sledovanosti dokonce záporné. 5. května 2008 tak došlo k dalšímu posunu zpráv, zpět na bývalých 18 hodin 55 minut. V čase 19:30 až 20:00, tedy v čase zpráv na TV Nova, se rozhodla TV Prima vysílat sledované televizní seriály, jako například úspěšný americký sitcom Přátelé.

Nedělní ráno patří již tradičně magazínu Prima Svět. Jde o asi půlhodinový soubor reportáží a zajímavostí z celého světa. V neděli v 11 hodin se střetávají politické špičky v diskusním pořadu Partie, který moderují Jan Punčochář nebo Lenka Pastorčáková.

Od 12. srpna 2013 jsou v 17:30 vysílány Odpolední zprávy, které mají být odlehčenější a nechybí v nich praktické rady a tipy. Odpoledky, stejně jako hlavní zpravodajskou relaci, moderují dvě dvojice: Tomáš Drahoňovský a Monika Leová, Roman Fojta a Sandra Parmová.

Prima HD[editovat | editovat zdroj]

Vysílání kanálu Prima HD bylo spuštěno 5. května 2009. Vysílalo se v Pražské městské síti multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group na 46. kanále a v kabelových a IPTV sítích. 23. července 2010 bylo ukončeno vysílání Pražské městské sítě a Prima HD od té doby vysílá pouze u kabelových a IPTV operátorů.[4] Od 1. března 2011 je také dostupná v nabídce satelitního operátora CS Link.[5]

Prima HD vysílá nativně v HD.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Český klub skeptiků Sisyfos udělil v roce 2000 TV Prima anticenu stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za „mimořádný přínos k mysteriozitě České republiky“, zejména pořadem "Záhady a mystéria".[6][7]

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila v roce 2008 provozovateli TV Prima za odvysílání jednotlivých dílů reality show VyVolení mezi šestou ranní a dvaadvacátou hodinou večer sérii pokut v souhrnné výší desítek miliónů Kč[8]. Podle Rady byly díly vysílané v tomto čase způsobilé ohrozit fyzický, psychický i morální vývoj dětí, protože byly charakteristické řadou manipulativních praktik, agresí, verbální vulgaritou, jednáním pod vlivem alkoholu, uměle a samoúčelně exponovanou sexualitou. Nejvyšší správní soud drtivou většinu pokut potvrdil.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prima family v nabídce satelitní televize Skylink
  2. http://kultura.idnes.cz/prima-televize-po-silvestru-skonci-nahradi-ji-jeji-rodinnejsi-verze-1g8-/televize.aspx?c=A111031_172832_televize_tt
  3. POTŮČEK, Jan. Nejde vám Prima? Musíte přeladit televizi nebo set-top-box na Primu family [online]. Digizone.cz, 2012-1-1, [cit. 2012-01-01]. Dostupné online.  
  4. http://www.digizone.cz/aktuality/prima-hd-i-tv-noe-v-kabelovych-a-iptv-sitich/
  5. http://www.parabola.cz/clanky/4244/cs-link-se-rozsiruje-o-prima-hd/
  6. Stříbrný bludný balvan za rok 1999 - Televizi Prima [online]. Český klub skeptiků Sisyfos, 2006-08-02, [cit. 2011-07-31]. Dostupné online.  
  7. Bludné balvany Sisyfa [online]. Český rozhlas, 2000-05-23, [cit. 2011-10-31]. Dostupné online.  
  8. idnes.cz - Prima dostala pokuty za 3,6 milionu, VyVolení obsahovali skrytou reklamu
  9. Finanční noviny - NSS potvrdil oprávněnost pokut pro Primu za VyVolené

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu